Domů : Podmínky softwaru : Definice operačního systému

Operační systém

Operační systém neboli „OS“ je software který komunikuje s technické vybavení a umožňuje další programy běžet. Skládá se z systémový softwarenebo základní soubory, které váš počítač potřebuje zavěsit a funkce. Každý stolní počítač, tablet a smartphone obsahuje operační systém, který poskytuje základní funkce zařízení.

Mezi běžné desktopové operační systémy patří Windows, OS X, a Linux. I když je každý OS jiný, většina poskytuje grafické uživatelské rozhraní, nebo GUI, který zahrnuje a desktop a schopnost spravovat soubory a složky. Také vám to umožňují instalovat a spouštět programy napsané pro operační systém. Windows a Linux lze instalovat standardně PC hardware, zatímco OS X je navržen pro provoz na systémech Apple. Vybraný hardware proto ovlivňuje, jaké operační systémy můžete spustit.

Mobilní zařízení, jako např Tablety a smartphony také zahrnují operační systémy, které poskytují grafické uživatelské rozhraní a mohou běžet aplikace. Mezi běžné mobilní operační systémy patří Android, iOS a Windows Phone. Tyto operační systémy jsou vyvinuty speciálně pro přenosná zařízení, a proto jsou navrženy všude dotykový displej vstup. Zatímco v raných mobilních operačních systémech chybělo mnoho funkcí stolních operačních systémů, nyní obsahují pokročilé funkce, jako je schopnost spouštět aplikace třetích stran a spouštět více aplikací najednou.

Protože operační systém slouží jako základní počítač Uživatelské rozhraní, výrazně to ovlivňuje vaši interakci se zařízením. Mnoho uživatelů proto raději používá konkrétní operační systém. Jeden uživatel může například upřednostnit použití počítače s OS X místo počítače se systémem Windows. Jiný uživatel může místo smartphonu preferovat smartphone se systémem Android iPhone, na kterém běží iOS.

Když vývojáři softwaru vytvářejí aplikace, musí být psané a sestavit pro konkrétní operační systém. Je to proto, že každý operační systém komunikuje s hardwarem jinak a má specifické rozhraní aplikačního programu, nebo API, které musí programátor použít. Zatímco mnoho populárních programů je křížová platforma, což znamená, že byly vyvinuty pro více operačních systémů, některé jsou k dispozici pouze pro jeden operační systém. Při výběru počítače je proto důležité zajistit, aby operační systém podporoval programy, které chcete spustit.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici operačního systému. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená operační systém, a je jedním z mnoha softwarových výrazů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici operačního systému užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.