Systémový software
Systémový software označuje soubory a programy, které tvoří váš počítač operační systém. Mezi systémové soubory patří knihovny funkcí, systémové služby, ovladače tiskáren a dalšího hardwaru, systémové předvolby a další konfigurační soubory. Programy, které jsou součástí systémového softwaru, zahrnují assemblery, kompilátory, nástroje pro správu souborů, využití systému a debuggery.
Systémový software je nainstalován do počítače při instalaci operačního systému. Software můžete aktualizovat spuštěním programů, jako je „Windows Update“ pro Windows nebo „Software Update“ pro Mac OS X. Na rozdíl od aplikační programy, systémový software však není určen ke spuštění koncovým uživatelem. Například, i když můžete svůj webový prohlížeč používat každý den, pravděpodobně pro program assembleru příliš nepoužíváte (pokud ovšem nejste počítačový programátor).
Protože systémový software běží na nejzákladnější úrovni vašeho počítače, nazývá se to „nízkoúrovňový“ software. Generuje uživatelské rozhraní a umožňuje operačnímu systému komunikovat s hardwarem. Naštěstí se nemusíte starat o to, co systémový software dělá, protože běží pouze na pozadí. Je hezké si myslet, že stejně pracujete na „vysoké úrovni“.