GUI
Znamená „grafické uživatelské rozhraní“ a vyslovuje se „mazlavý“. Je to Uživatelské rozhraní který zahrnuje grafické prvky, jako je okna, Ikony a tlačítka. Termín byl vytvořen v 1970. letech za účelem rozlišení grafických rozhraní od textových, jako např rozhraní příkazového řádku. Dnes však téměř všichni digitální rozhraní jsou GUI.
První komerčně dostupné grafické uživatelské rozhraní s názvem „PARC“ vyvinula společnost Xerox. Používal jej informační systém Xerox 8010, který byl vydán v roce 1981. Poté, co Steve Jobs uviděl rozhraní během turné ve společnosti Xerox nechal svůj tým ve společnosti Apple vyvinout operační systém s podobným designem. Operační systém Apple založený na grafickém uživatelském rozhraní byl součástí Nepromokavý plášť, který byl vydán v roce 1984. Společnost Microsoft vydala svůj první operační systém založený na grafickém uživatelském rozhraní, Windows 1.0, v roce 1985.
Po několik desetiletí byla GUI ovládána výhradně a myš a klávesnice. Zatímco tyto typy vstupní zařízení jsou dostatečné pro stolních počítačů, nefungují tak dobře pro mobilní zařízení, jako jsou smartphony a Tablety. Proto jsou mobilní operační systémy navrženy tak, aby používaly a dotykový displej rozhraní. Mnoho mobilních zařízení lze nyní ovládat také mluvenými příkazy.
Protože je nyní k dispozici mnoho typů digitálních zařízení, musí být grafické uživatelské rozhraní navrženo pro vhodný typ vstup. Například operační systém pro stolní počítače, například OS X, zahrnuje lišta menu a okna s malými ikonami, které lze snadno navigovat pomocí myši. Mobilní OS, jako iOS, obsahuje větší ikony a podporuje dotykové příkazy jako bít a sevření pro přiblížení nebo oddálení. Automobilová rozhraní jsou často konstruována pro ovládání pomocí knoflíků a tlačítek a televizní rozhraní jsou konstruována pro práci s dálkovým ovládáním. Bez ohledu na typ vstupu je každé z těchto rozhraní považováno za GUI, protože obsahuje grafické prvky.
POZNÁMKA: Specializované GUI, které fungují pomocí rozpoznávání řeči a detekce pohybu, se nazývají přirozená uživatelská rozhraní nebo NUI.