Domů : Podmínky softwaru : Definice Linuxu

Linux

Linux (vyslovuje se „lih-nux“, ne „lie-nux“) je podobný unixu operační systém (OS) vytvořil Linus Torvalds. Vyvinul Linux, protože nebyl spokojen s aktuálně dostupnými možnostmi v Unix a cítil, že to může vylepšit. Udělal tedy to, co by udělal kdokoli jiný, a vytvořil svůj vlastní operační systém.

Když Linus dokončil vytváření funkční verze Linuxu, volně distribuoval OS, což mu pomohlo získat popularitu. Dnes Linux používají miliony lidí po celém světě. Mnoho počítačových fandů (neboli pitomců) má rád operační systém, protože je vysoce přizpůsobitelný. Programátoři mohou dokonce upravit Zdrojový kód a vytvořit vlastní jedinečnou verzi operačního systému Linux.

Web hosting společnosti často instalovat Linux na jejich webových serverech, protože servery se systémem Linux jsou levnější z hlediska instalace a údržby než servery se systémem Windows. Vzhledem k tomu, že operační systém Linux je volně distribuován, neplatí se žádné licenční poplatky. To znamená, že servery Linux mohou hostovat stovky nebo dokonce tisíce Webové stránky bez dalších nákladů. Servery Windows na druhé straně často vyžadují uživatelské licence pro každý web hostovaný na serveru.

Linux je k dispozici v několika distribucích. Mezi nejoblíbenější distribuce patří Red Hat Enterprise, CentOS, Debian, openSUSE a Ubuntu. Linux také podporuje několik hardware plošiny, včetně Intel, PowerPC, DEC Alpha, Sun Sparc a Motorola. Protože Linux je kompatibilní s tolika typy hardwaru, používají se kromě počítačů i varianty operačního systému Linux pro několik dalších elektronických zařízení. Mezi příklady patří mobilní telefony, kabelové přijímače a herní konzole Sony PS2 a PS3.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici Linuxu. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Linux, a je jedním z mnoha softwarových výrazů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici Linuxu užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.