Domů : Technické termíny : Definice portu

Přístav

Ve světě počítačů má pojem „port“ tři různé významy. Může odkazovat na 1) a technické vybavení port, 2) an Internet číslo portu nebo 3) proces přenesení softwarového programu z jednoho platforma jinému.

1. Hardwarový port

Hardwarový port je fyzické připojení v počítači počítačový nebo jiné elektronické zařízení. Společné porty na moderní stolních počítačů obsahovat USB, Blesk, Etherneta DisplayPort. Předchozí generace počítačů používaly různé porty, například sériové porty, paralelní porty, a VGA porty. Mobilní zařízení mají často pouze jeden port. Například iPhone nebo iPad může mít jeden blesk konektor. Zařízení Android často mají USB-C přístav.

Účelem hardwarového portu je poskytnout konektivitu a / nebo elektrickou energii zařízení. K připojení lze například použít USB porty v počítači Klávesnice, myši, tiskárny nebo jiné periferie. Port USB-C na a smartphone lze použít k nabití zařízení a jeho synchronizaci s a PC.

POZNÁMKA: Hardwarový port lze také nazvat rozhraní, konektor nebo konektor.

2. Číslo internetového portu

Všechna data přenášená přes internet jsou odesílána a přijímána pomocí specifické sady příkazů, známé také jako a protokol. Každému protokolu je přiřazeno konkrétní číslo portu. Například přenesena všechna data webových stránek HTTP používá port 80. Data odeslána HTTPS používá port 443. Mezi další běžné porty patří:

  • Přístav 20 - FTP (protokol přenosu souborů)
  • Přístav 22 - SSH a SFTP
  • Přístav 25 - SMTP (odchozí e-mail)
  • Port 465 - SMTP přes SSL
  • Přístav 143 - IMAP (příchozí e-mail)
  • Port 993 - IMAP přes SSL

Čísla portů jsou podobná bezdrátový kanály v tom, že zabraňují konfliktům mezi různými protokoly. Poskytují také jednoduchý způsob implementace opatření zabezpečení sítě, protože je možné povolit nebo blokovat konkrétní protokoly.

3. Portovací software

„Port“ lze také použít jako sloveso. Přenášení software znamená brát aplikace napsáno pro jednu platformu a umožnit její fungování na jiné. Například a Windows program může být přenesen na MacOS. An iOS aplikace může být přenesena do robot.

Aby bylo možné program přenést z jedné platformy na druhou, musí být napsán pro příslušný hardware a operační systém. Programy vytvořené pomocí univerzálního vývojového prostředí mohou být relativně snadno portovatelné, zatímco programy, které se silně spoléhají na operační systém API možná bude nutné úplně přepsat.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici Portu. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Port, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici Portu užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.