Ethernet
Ethernet, vyslovovaný „E-thernet“ (s dlouhým „e“), je standardní způsob připojení počítačů na síť přes drátové spojení. Poskytuje jednoduché rozhraní a pro připojení více zařízení, například počítačů, routery, a spínače. S jediným routerem a několika ethernetovými kabely můžete vytvořit LAN, což umožňuje vzájemně komunikovat všechna připojená zařízení.
Standardní ethernetový kabel je o něco silnější než telefonní kabel a má znak RJ45 konektor na každém konci. Ethernet porty vypadají podobně jako telefonní konektory, ale jsou o něco širší. Můžete připojit nebo odpojit zařízení v síti Ethernet, když jsou zapnutá, aniž byste je poškodili.
Like USB„Ethernet má několik standardů, které všechny používají stejné rozhraní. Tyto zahrnují:
- 10BASE-T - podporuje až 10 Mbps
- 100BASE-T - podporuje až 100 Mbps
- 1000BASE-T (nazývané také „Gigabitový Ethernet ") - podporuje až 1,000 XNUMX Mb / s
Většina ethernetových zařízení je zpětně kompatibilní s nízkorychlostními ethernetovými kabely a zařízeními. Připojení však bude jen tak rychlé jako nejnižší společný jmenovatel. Například pokud připojíte počítač k 10BASE-T NIC do sítě 100BASE-T bude počítač schopen odesílat a přijímat data pouze rychlostí 10 Mb / s. Pokud máte router Gigabit Ethernet a připojujete k němu zařízení pomocí kabelů 100BASE-T, maximum rychlost přenosu dat bude 100 Mbps.
Zatímco Ethernet je stále standardem pro kabelové sítě, v mnoha oblastech byl nahrazen bezdrátový sítě. Wi-Fi umožňuje připojení vašeho notebook or smartphone do sítě, aniž by byl kabelem připoután ke zdi. The 802.11ac Standard Wi-Fi dokonce poskytuje rychlejší maximální rychlost přenosu dat než Gigabit Ethernet. Drátové připojení je stále méně náchylné k rušení a je bezpečnější než bezdrátové, a proto mnoho podniků a organizací stále používá Ethernet.
POZNÁMKA: Ethernet je také znám pod svým technickým názvem, “IEEE 802.3. "