Protokol
Protokol je standardní sada pravidel, která umožňují elektronickým zařízením vzájemně komunikovat. Mezi tato pravidla patří, jaký typ datum mohou být přenášeny, jaké příkazy se používají k odesílání a přijímání dat a jak se potvrzují datové přenosy.
Protokol si můžete představit jako mluvený jazyk. Každý jazyk má svá vlastní pravidla a slovní zásobu. Pokud dva lidé sdílejí stejný jazyk, mohou efektivně komunikovat. Podobně, pokud dva technické vybavení zařízení podporují stejný protokol, mohou spolu komunikovat bez ohledu na výrobce nebo typ zařízení. Například Apple iPhone může poslat e-mail do zařízení Android pomocí standardního poštovního protokolu. Systém Windows PC může načíst webovou stránku z unixového systému Webový server pomocí standardního webového protokolu.
Protokoly existují pro několik různých aplikací. Mezi příklady patří drátové síťování (např. Ethernet), bezdrátový síťování (např. 802.11ac) a internetová komunikace (např. IP). Sada internetových protokolů, která se používá k přenosu dat přes internet, obsahuje desítky protokolů. Tyto protokoly lze rozdělit do čtyř kategorií:
- Link vrstva - PPP, DSL, Wi-Fi, Etc.
- Internetová vrstva - IPv4, IPv6, Etc.
- Transportní vrstva - TCP, UDP, Etc.
- Aplikační vrstva - HTTP, IMAP, FTP, Etc.
Protokoly linkové vrstvy navazují komunikaci mezi zařízeními na hardwarové úrovni. Aby bylo možné přenášet data z jednoho zařízení do druhého, musí hardware každého zařízení podporovat stejný protokol linkové vrstvy. Protokoly internetové vrstvy se používají k zahájení přenosu dat a jejich směrování přes internet. Jak definují protokoly transportní vrstvy pakety jsou odesílány, přijímány a potvrzovány. Protokoly aplikační vrstvy obsahují příkazy pro konkrétní aplikace. Například a webový prohlížeč použití HTTPS bezpečně stáhnout obsah webové stránky z Webový server. E-mailový klient používá SMTP posílat e-mailové zprávy prostřednictvím mail server.
Protokoly jsou základním aspektem protokolu digitální sdělení. Ve většině případů protokoly fungují na pozadí, takže není nutné, aby typičtí uživatelé věděli, jak jednotlivé protokoly fungují. Přesto může být užitečné seznámit se s některými běžnými protokoly, abyste lépe porozuměli nastavení v softwarových programech, jako jsou webové prohlížeče a e-mailoví klienti.