Domů : Technické termíny : Definice oddílu

Rozdělení

Oddíl je část a paměťové zařízení, jako je a pevný disk or solid state drive. Operační systém s ním zachází jako se samostatnou logikou objem, díky čemuž funguje podobně jako samostatné fyzické zařízení.

Paměťové zařízení může být formátován s jedním nebo více oddíly. Nějaký operační systémy, Jako Windows a Linux vyžadují více oddílů, zatímco ostatní mají rádi MacOS může vyžadovat pouze jeden. Windows ukládá systémové soubory do „systémového oddílu“ a soubory s uživatelskými daty do datového oddílu. Některé disky Windows mohou také obsahovat „oddíl pro obnovení“, který ukládá soubory používané prostředím Windows Recovery Environment (WinRE). Tento oddíl se používá k opravě problémů, které brání operačnímu systému bootování.

Při formátování paměťového zařízení pomocí disku užitečnost, můžete buď použít výchozí schéma oddílů, nebo vytvořit vlastní. Můžete například naformátovat 2 TB pevný disk se třemi oddíly - oddíl 300 GB použitý pro spouštěcí disk, oddíl 700 GB pro vaši knihovnu fotografií a oddíl přibližně 1 TB pro zbytek vašich dat. Každý z těchto oddílů se ve vašem počítači zobrazí jako samostatné svazky, i když jsou všechny na jednom fyzickém disku. Můžeš namontovat a sesednout jakékoli oddíly kromě spouštěcího disku.

Proč rozdělit disk?

Rozdělení disku může usnadnit organizaci soubory, jako jsou knihovny videí a fotografií, zejména pokud máte velký pevný disk. Vytvoření samostatného oddílu pro vaše systémové soubory (spouštěcí disk) může také pomoci chránit systémová data před poškozením, protože každý oddíl má svůj vlastní souborový systém. Po mnoho let bylo vhodné rozdělit pevné disky na minimum velikost sektoru a zvýšit výkon. S moderními systémy souborů a rychlejšími pevnými disky a jednotkami SSD však vytváření více oddílů již nemá stejnou výhodu.

Starší operační systémy vám umožnily rozdělit disk pouze během procesu formátování nebo přeformátování. To znamenalo, že budete muset přeformátovat pevný disk (a vymazat všechna data), abyste mohli změnit schéma oddílů. Moderní operační systémy a diskové nástroje vám nyní umožňují měnit velikost oddílů a vytvářet nové oddíly nebo svazky za běhu. Například Apple APFS souborový systém podporuje změnu velikosti oddílů a vytváření nových svazků bez přeformátování.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici oddílu. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená oddíl, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici oddílu užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.