Formát
Pojem „formát“ má několik významů souvisejících s 1) formátováním disku, 2) formátováním stránky a 3) formátem souboru.
1) Formátování disku
Aby bylo možné ukládat média, například a pevný disk or flash disk aby váš počítač rozpoznal, je třeba jej nejprve inicializovat nebo „naformátovat“. Formátování disku zahrnuje testování disku a zápis nového souborový systém na disk. To umožňuje počítači číst adresářovou strukturu disku, která definuje způsob soubory a Složky jsou uspořádány na disku.
K formátování nebo přeformátování disku můžete použít obslužný program disku. Tím se vytvoří prázdný prázdný disk pro ukládání souborů. Proto formátujte pouze disky, které neobsahují důležitá data, nebo se ujistěte, že je máte zálohovaný před přeformátováním disku!
Když disk přeformátujete, bude se zdát prázdný. Důvodem je to, že byla přepsána adresářová struktura, čímž bylo k dispozici celé místo na disku pro zápis nových dat. Staré soubory jsou však stále na disku. Prostě se nezobrazí, protože již nejsou zahrnuty ve struktuře adresářů. Pokud tedy omylem naformátujete disk (což je docela těžké), můžete své soubory načíst pomocí nástroje pro disk, jako je Norton Disk Doctor nebo DiskWarrior.
2) Formátování stránky
Termín „formát“ lze také použít k popisu rozložení stránky nebo stylu textu v a zpracování textu dokument. Při formátování rozložení stránky můžete upravit velikost stránky, její okraje a řádkování. Při formátování textu můžete zvolit písmo a velikost písma, stejně jako styly textu, například tučné, podtržené a kurzíva.
3) Formáty souborů
Formát souboru odkazuje na způsob ukládání dat v souboru. Například některé soubory jsou uloženy v a prostý text formát, zatímco ostatní jsou uloženy jako dvojitý soubory. Vývojáři softwaru často vytvářejí pro své programy proprietární formáty souborů, což znemožňuje použití souborů jinými uživateli aplikace.