Domů : Hardwarové podmínky : Definice SSD

SSD

Zkratka pro „Solid State Drive“. SSD je druh hmoty paměťové zařízení podobné a pevný disk (HDD). Podporuje čtení a zápis dat a udržuje uložená data v trvalém stavu i bez napájení. Interní disky SSD se připojují k počítači jako pevný disk pomocí standardu IDE or SATA připojení.

Zatímco SSD disky mají stejnou funkci jako pevné disky, jejich interní komponenty se hodně liší. Na rozdíl od pevných disků nemají disky SSD žádné pohyblivé části (proto se jim říká pevný stav jednotky). Místo ukládání dat na magnetické talíře ukládají disky SSD data pomocí flash paměť. Vzhledem k tomu, že disky SSD nemají žádné pohyblivé části, nemusí se v režimu spánku „otáčet“ a pro přístup k datům nepotřebují přesouvat hlavu jednotky do různých částí jednotky. Proto mohou disky SSD přistupovat k datům rychleji než pevné disky.

SSD mají oproti pevným diskům také několik dalších výhod. Například výkon čtení pevného disku klesá, když jsou data fragmentována nebo rozdělena do více umístění na disku. Čtecí výkon SSD se nesnižuje podle toho, kde jsou na disku uložena data. Proto defragmentace SSD není nutný. Vzhledem k tomu, že disky SSD neukládají data magneticky, nejsou náchylné ke ztrátě dat kvůli silným magnetickým polím v těsné blízkosti jednotky. Navíc, protože disky SSD nemají žádné pohyblivé části, je mnohem menší šance na mechanické poškození. SSD jsou také lehčí, tišší a spotřebovávají méně energie než pevné disky. Proto se SSD disky staly oblíbenou volbou notebook počítačů.

Zatímco SSD disky mají oproti HDD mnoho výhod, mají také některé nevýhody. Vzhledem k tomu, že technologie SSD je mnohem novější než tradiční technologie pevných disků, je cena disků SSD podstatně vyšší. Počátkem roku 2011 stojí SSD asi 10krát tolik za gigabyte jako pevný disk. Proto většina dnes prodávaných disků SSD má mnohem menší kapacitu než srovnatelné pevné disky. Mají také omezený počet cyklů zápisu, což může časem snížit jejich výkon. Naštěstí novější SSD disky mají vylepšenou spolehlivost a měly by trvat několik let, než je patrné jakékoli snížení výkonu. Jak se technologie SSD zlepšuje a ceny stále klesají, je pravděpodobné, že jednotky SSD budou pro většinu účelů nahrazovat jednotky pevného disku.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici SSD. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená SSD, a je jedním z mnoha hardwarových termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici SSD užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.