Rozhraní příkazového řádku
Rozhraní příkazového řádku (nebo CLI) je textové rozhraní slouží k zadávání příkazů. V raných dobách práce na počítači, před myš, to byl standardní způsob interakce s počítačem. Zatímco grafické uživatelské rozhraní (GUI) do značné míry nahradil CLI, jsou stále součástí několika hlavních operační systémy, jako jsou Windows a OS X.
Existuje mnoho různých typů rozhraní příkazového řádku, ale dva nejoblíbenější jsou DOS (pro Windows) a bash shell (pro Linux a OS X). Každé rozhraní příkazového řádku používá svůj vlastní příkaz syntax, ale všechny fungují podobným způsobem. Například každý CLI má a příkazového řádku, který se zobrazí, když je rozhraní připraveno přijmout příkaz. Když zadáte příkaz, zobrazí se vedle příkazového řádku a po stisknutí klávesy Enter se příkaz provede.
Níže uvádíme několik příkladů příkazových řádků pro různá rozhraní příkazového řádku s příponou kořenový adresář jako aktuální adresář.
- Windows (Z): C: />
- OS X (bash shell): My-iMac: / me $
- Linux (bash shell): [root @ myserver /] #
Standardní způsob, jak změnit adresáře ve většině CLI, je použití příkazu cd, následovaný cestou k adresáři. Pokud používáte Windows, můžete psát cd C: / Uživatelé pro přístup do složky Uživatelé. Pokud používáte OS X, můžete psát cd / Objemy / SSD / Uživatelé (za předpokladu, že je název jednotky „SSD“). Několik dalších příkazů je mezi DOS a bash shell identických, ale každý CLI podporuje také mnoho různých příkazů. Chcete-li například vypsat obsah aktuálního adresáře, zadejte dir v systému DOS a ls v bash skořápka.
Většina lidí dává přednost standardnímu grafickému uživatelskému rozhraní před příkazovým řádkem. Některé operace lze ve skutečnosti dokončit rychleji pomocí klávesnice místo myši. Proto jsou CLI často používány síť správci a webmasteři pro běžné úkoly, jako je přenos souborů a kontrola stavu serveru.
POZNÁMKA: Rozhraní příkazového řádku se někdy označuje jako a konzole or terminál okno. OS X obsahuje nástroj s názvem „Terminal“, který funguje jako CLI pro OS X.