DSL
Zkratka „Digital Subscriber Line“. DSL je komunikační médium používané k přenosu digitální signály přes standardní telefonní linky. Spolu s kabelovým internetem je DSL jedním z nejpopulárnějších způsobů ISP poskytnout širokopásmové Přístup na internet.
Když telefonujete pomocí pevné linky, hlasový signál se přenáší pomocí nízkých frekvencí od 0 Hz na 4 kHz. Tento rozsah, nazývaný „hlasové pásmo“, využívá pouze malou část kmitočtového rozsahu podporovaného měděnými telefonními linkami. Proto DSL využívá k přenosu digitálních signálů vyšší frekvence v rozsahu 25 kHz až 1.5 MHz. I když jsou tyto frekvence vyšší než nejvyšší slyšitelná frekvence (20 kHz), mohou během telefonních hovorů stále způsobovat rušení. Proto se používají filtry nebo rozdělovače DSL, aby se zajistilo, že vysoké frekvence nebudou rušit telefonní hovory.
Symetrický DSL (SDSL) rozděluje rovnoměrně frekvence upstream a downstream a poskytuje stejnou rychlost pro odesílání i přijímání dat. Protože však většina uživatelů download více dat než oni nahrát, ISP obvykle nabízejí asymetrické DSL (ADSL) služba. ADSL poskytuje širší frekvenční rozsah pro navazující přenosy, což nabízí několikanásobně rychlejší navazující rychlosti. Například připojení SDSL může poskytovat 2 Mbps upstream a downstream, zatímco připojení ASDL může nabízet 20 Mbps downstream a 1.5 Mbps upstream.
Abyste mohli přistupovat k internetu pomocí DSL, musíte se připojit k poskytovateli internetových služeb DSL (ISP). ISP vám poskytne DSL modem, které můžete připojit buď k router nebo počítač. Některé DSL modemy mají nyní zabudované bezdrátový směrovače, které vám umožní připojit se k modemu DSL pomocí Wi-Fi. Sada DSL může také obsahovat rozdělovač a filtry, které můžete připojit k pevným telefonům.
POZNÁMKA: Vzhledem k tomu, že signály DSL mají omezený dosah, musíte být v určité vzdálenosti od ISP, abyste mohli využívat službu DSL Internet. Zatímco většina městských lokalit má nyní přístup k DSL, není k dispozici v mnoha venkovských oblastech.