Domů : Hardwarové podmínky : Definice těkavé paměti

Dočasná paměť

Těkavá paměť je paměť která vyžaduje zachování elektrického proudu datum. Když je napájení vypnuto, všechna data jsou vymazána. Těkavá paměť je často v kontrastu s energeticky nezávislá paměť, který k udržování stavu úložiště dat nevyžaduje napájení.

Nejběžnějším typem nestálé paměti je paměť s náhodným přístupem, nebo RAM. Počítače a další elektronická zařízení používají RAM pro vysokorychlostní přístup k datům. Rychlost čtení / zápisu RAM je obvykle několikrát rychlejší než u velkokapacitního paměťového zařízení, jako je a pevný disk or SSD. Když počítač naběhne, načte operační systém do RAM. Podobně, když otevřete aplikace ve vašem počítači nebo mobilním zařízení je načten do RAM. Načtení operačního systému a aktivních aplikací do paměti RAM umožňuje jejich běh mnohem rychleji.

Protože RAM je volatilní paměť, všechna data uložená v RAM se ztratí, když je hostitelské zařízení vypnuto nebo restartováno. Po zapnutí zařízení je nutné operační systém znovu načíst do paměti RAM. I když to vyžaduje další čas zpracování během spuštění, „reset“, který poskytuje energeticky nezávislá paměť, je účinným způsobem, jak odstranit přetrvávající problémy, které mohou nastat, když je počítač spuštěn. To je důvod, proč restartování počítače nebo elektronického zařízení představuje efektivní způsob řešení běžných problémů.

Systémová RAM je nejběžnějším typem nestálé paměti, ale existuje několik dalších typů. Níže uvádíme několik příkladů nestálé paměti:

  1. RAM systému (DRAM)
  2. Video RAM (VRAM)
  3. Procesor L1 a L2 Cache
  4. Mezipaměť disků HDD a SSD

POZNÁMKA: „Nestálý“ aspekt pojmu „nestálá paměť“ označuje způsob ztráty dat při vypnutí napájení. Neznamená to napětí potřebné k udržení dat.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici těkavé paměti. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co Volatile Memory znamená, a je jedním z mnoha hardwarových termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici těkavé paměti užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.