Domů : Technické termíny : Definice mezipaměti

Cache

Mezipaměť, která se vyslovuje jako „hotovost“ (nikoli „chytit“ nebo „hotovost“), ukládá nedávno použité informace, aby k nim bylo možné rychle později přistupovat. Počítače začleňují několik různých typů ukládání do mezipaměti, aby fungovaly efektivněji, a tím zlepšily výkon. Mezi běžné typy mezipamětí patří prohlížeč mezipaměť, mezipaměť disku, paměť mezipaměť a procesor mezipaměti.

  1. Cache prohlížeče - Většina mezipaměti webových prohlížečů webové stránky data od standardní. Například při návštěvě webové stránky může prohlížeč uložit mezipaměť HTML, obrázky a jakékoli CSS or JavaScript soubory odkazované stránkou. Když procházíte jiné stránky na webu, které používají stejné obrázky, CSS nebo JavaScript, váš prohlížeč nebude muset soubory znovu stahovat. Prohlížeč je místo toho může jednoduše načíst z mezipaměti, která je uložena na místním pevném disku.
  2. Vyrovnávací paměť - Když aplikace běží, může ukládat do mezipaměti určitá data v systémové paměti, nebo RAM. Například pokud pracujete na videoprojektu, může editor videa načíst konkrétní videoklipy a zvukové stopy z pevného disku do paměti RAM. Vzhledem k tomu, že k RAM lze přistupovat mnohem rychleji než k pevnému disku, snižuje to zpoždění při importu a úpravách souborů.
  3. Disková mezipaměť - Většina Pevné disky a SSD obsahují malé množství paměti RAM, která slouží jako disková mezipaměť. Typická disková mezipaměť pro 1 terabajt pevný disk je 32 megabajtů, zatímco 2 TB pevný disk může mít 64 MB mezipaměti. Toto malé množství paměti RAM může mít velký vliv na výkon disku. Například když otevřete a desky s velkým počtem soubory, odkazy na soubory mohou být automaticky ukládány do mezipaměti disku. Při příštím otevření složky se může seznam souborů načíst okamžitě, místo zobrazení několika sekund.
  4. Cache procesoru - Mezipaměti procesorů jsou ještě menší než mezipaměti disků. Je to proto, že mezipaměť procesoru obsahuje drobné bloky dat, jako jsou často používané pokyny, ke kterým může uživatel rychle přistupovat procesor. Moderní procesory často obsahují mezipaměť L1, která je hned vedle procesoru, a mezipaměť L2, která je o něco dále. Mezipaměť L1 je nejmenší (přibližně 64 kB), zatímco mezipaměť L2 může mít velikost přibližně 2 MB. Některé špičkové procesory dokonce obsahují mezipaměť L3, která je větší než mezipaměť L2. Když procesor přistupuje k datům z mezipaměti vyšší úrovně, může také data příště přesunout do mezipaměti nižší úrovně.

Většina ukládání do mezipaměti probíhá na pozadí, takže si ani nevšimnete, že se to děje. Jedinou z výše uvedených mezipamětí, kterou můžete ovládat, je ve skutečnosti mezipaměť prohlížeče. Můžete otevřít předvolby prohlížeče a zobrazit nastavení mezipaměti a změnit velikost mezipaměti prohlížeče nebo v případě potřeby mezipaměť vyprázdnit.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici mezipaměti. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená mezipaměť, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici mezipaměti užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.