Domů : Hardwarové podmínky : Definice VRAM

VRAM

Zkratka „Video Random Access Memory“ a vyslovuje se „V-RAM“. Systémová RAM je skvělá pro načítání a spouštění programů, ale pokud potřebujete grafický výkon, VRAM je tam, kde je. Toto je paměť používaná k ukládání obrazových dat, která počítač zobrazuje; funguje jako vyrovnávací paměť mezi CPU a grafickou kartou. Pokud se má na obrazovce zobrazit obrázek, je nejprve načten procesorem a poté zapsán do paměti VRAM. Data jsou poté převedena digitálně-analogovým převodníkem RAM (RAMDAC) na analogové signály, které jsou odeslány na displej. Celý proces samozřejmě probíhá tak rychle, že si toho nevšimnete. Na rozdíl od většiny systémových RAM jsou čipy VRAM duální, což znamená, že zatímco displej čte z VRAM, aby obnovil aktuálně zobrazený obraz, procesor zapisuje nový obraz do VRAM. To zabrání blikání displeje mezi překreslením obrázků.

Existuje mnoho různých typů VRAM. Jeden populární druh se nazývá Synchronous Graphics RAM (SGRAM). Jedná se o levný typ RAM, který je synchronizován hodinami. To znamená, že data lze upravit v jedné operaci, nikoli jako posloupnost operací čtení, zápisu a aktualizace. To umožňuje efektivnější zpracování výplní pozadí, popředí a obrázků. Dalším typem paměti VRAM je Rambus Dynamic RAM (RDRAM). Je navržen společností Rambus a obsahuje proprietární sběrnici Rambus, která zrychluje přenos dat přes ni. Profesionálům pro úpravy videa se tento čip líbí, protože je optimalizován pro streamování videa. Třetím typem VRAM je Window RAM (WRAM). Tato vysoce výkonná VRAM je duální, má přibližně o 25% větší šířku pásma než standardní VRAM a obvykle stojí méně. Konečně je tu Multibank Dynamic RAM (MDRAM). Jedná se také o vysoce výkonnou VRAM vyvinutou společností MoSys, která rozděluje paměť na divize 32 kB, ke kterým lze přistupovat jednotlivě. To zefektivňuje přenosy paměti a zvyšuje celkový výkon. Další výhodou MDRAM je, že jej lze vyrobit se správným množstvím paměti pro dané rozlišení, takže je výroba levnější než většina ostatních typů VRAM.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici VRAM. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená VRAM, a je jedním z mnoha hardwarových termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici VRAM užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.