Domů : Podmínky softwaru : Definice webového prohlížeče

Webový prohlížeč

Webový prohlížeč nebo jednoduše „prohlížeč“ je aplikace slouží k přístupu a prohlížení Webové stránky. Mezi běžné webové prohlížeče patří Microsoft Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox a Apple Safari.

Primární funkcí webového prohlížeče je vykreslení HTML, kód použitý k návrhu nebo „označení“ webové stránky. Pokaždé, když prohlížeč načte webovou stránku, zpracuje HTML, které může obsahovat text, Odkazya odkazy na obrázky a další položky, například kaskádové styly a JavaScript funkce. Prohlížeč tyto položky zpracuje a poté je vykreslí v okně prohlížeče.

Rané webové prohlížeče, například Mosaic a Netscape Navigator, byly jednoduché aplikace, které vykreslovaly HTML, zpracovávaly zadávání formulářů a podporovaly záložky. S vývojem webových stránek se vyvíjely také požadavky na webový prohlížeč. Dnešní prohlížeče jsou mnohem pokročilejší a podporují více typů HTML (např XHTML a HTML 5), dynamický JavaScript a šifrování používané zabezpečenými webovými stránkami.

Schopnosti moderních webových prohlížečů to umožňují webové vývojáře vytvářet vysoce interaktivní webové stránky. Například, Ajax umožňuje prohlížeči dynamicky aktualizovat informace na webové stránce bez nutnosti znovu načíst stránku. Pokroky v CSS umožňují prohlížečům zobrazit a responzivní web rozložení a širokou škálu vizuálních efektů. Cookies umožnit prohlížečům zapamatovat si vaše nastavení pro konkrétní webové stránky.

Zatímco technologie webového prohlížeče prošla od Netscape dlouhou cestou, problémy s kompatibilitou prohlížečů zůstávají problémem. Vzhledem k tomu, že prohlížeče používají různé vykreslovací moduly, nemusí se webové stránky ve více prohlížečích zobrazovat stejně. V některých případech může web fungovat v jednom prohlížeči dobře, ale v jiném nebude fungovat správně. Proto je chytré instalovat více prohlížečů v počítači, takže v případě potřeby můžete použít alternativní prohlížeč.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici webového prohlížeče. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená webový prohlížeč, a je jedním z mnoha softwarových výrazů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici webového prohlížeče užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.