Domů : Hardwarové podmínky : Definice procesoru

Procesor

Procesor nebo „mikroprocesor“ je malý čip, ve kterém se nachází počítače a další elektronická zařízení. Jeho základním úkolem je přijímat vstup a poskytnout odpovídající výstup. I když se to může zdát jako jednoduchý úkol, moderní procesory zvládnou biliony výpočtů za sekundu.

Centrální procesor počítače je také známý jako procesornebo „centrální procesorová jednotka“. Tento procesor zpracovává všechny základní systémové pokyny, jako je zpracování myš a klávesnice vstup a běh aplikace. Většina stolních počítačů obsahují CPU vyvinutý společností Intel nebo AMD, oba používají x86 procesor architektura. Mobilní zařízení, jako např notebooky a Tablety může používat procesory Intel a AMD, ale může také používat konkrétní mobilní procesory vyvinuté společnostmi jako ARM nebo Apple.

Moderní CPU často obsahují více procesorových jader, které spolupracují při zpracování instrukcí. I když jsou tato „jádra“ obsažena v jedné fyzické jednotce, ve skutečnosti jde o jednotlivé procesory. Ve skutečnosti, pokud sledujete výkon počítače pomocí monitorování systému užitečnost jako Správce úloh systému Windows (Windows) nebo Activity Monitor (Mac OS X), uvidíte samostatné grafy pro každý procesor. Procesory, které obsahují dvě jádra, se nazývají dual-core procesory, zatímco jsou volány procesory se čtyřmi jádry quad-core procesory. Některé špičkové pracovní stanice obsahují více procesorů s více jádry, což umožňuje jednomu počítači mít osm, dvanáct nebo dokonce více procesorových jader.

Kromě centrální procesorové jednotky obsahuje většina stolních a přenosných počítačů také a GPU. Tento procesor je speciálně navržen pro vykreslování grafiky, která je vydávána na monitorovat. Stolní počítače často mají grafická karta který obsahuje GPU, zatímco mobilní zařízení obvykle obsahují grafický čip, který je integrován do deska. Díky použití samostatných procesorů pro zpracování systému a grafiky jsou počítače schopny efektivněji zpracovávat graficky náročné aplikace.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici procesoru. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená procesor, a je jedním z mnoha hardwarových výrazů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici procesoru užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.