Video Card
Většina zpracování prováděného v počítači se provádí prostřednictvím centrální procesorové jednotky počítače, nebo procesor. Abychom mohli CPU odpočinout a umožnit efektivnější běh, lze ke zpracování grafické části zátěže zpracování použít grafickou kartu. Protože většina dnešních programů je orientována graficky, může grafická karta pomoci téměř libovolnému programu pracovat efektivněji. Rozdíl ve výkonu je však patrný zejména v aplikacích pro úpravy obrázků a 3D hrách.
Grafické karty, nazývané také grafické akcelerátory, mohou zrychlit vykreslování 2D i 3D grafiky. Programy, jako jsou editory fotografií a webové prohlížeče, mohou těžit z 2D akcelerace CAD designové programy a videohry budou s největší pravděpodobností těžit z 3D akcelerace karty. Některé programy se na grafické kartě spoléhají natolik, že se nespustí, pokud není nainstalována podporovaná grafická karta.
Většina grafických karet podporuje OpenGL a DirectX knihovny. Tyto knihovny obsahují příkazy pro manipulaci s grafikou, které mohou programátoři zahrnout do svého kódu. Některé z těchto příkazů mohou zahrnovat pohyb nebo otáčení objektu, proměnu polygonů nebo vrhání světla a vytváření stínů. Pomocí standardních funkcí OpenGL nebo DirectX usnadňuje vývojářům vytváření graficky orientovaných programů. Samozřejmě také vyžaduje, aby počítač zahrnoval podporovanou grafickou kartu, aby byl program spuštěn.
Grafické karty se obvykle instalují buď do PCI or AGP sloty v zadní části počítače. Většina počítačů je dodávána s grafickou kartou nainstalovanou v jednom z těchto slotů, což znamená, že ji lze upgradovat později.