procesor
Zkratka pro „Centrální procesorová jednotka“. CPU je primární složka počítače, který zpracovává pokyny. Provozuje operační systém a aplikace, neustále přijímá vstup od uživatele nebo aktivních softwarových programů. Zpracovává data a produkuje výstup, které mohou být uloženy aplikací nebo zobrazeny na obrazovce.
CPU obsahuje alespoň jeden procesor, což je skutečný čip uvnitř CPU, který provádí výpočty. Po mnoho let měla většina procesorů pouze jeden procesor, ale nyní je běžné, že jeden procesor má alespoň dva procesory nebo „procesorová jádra“. CPU se dvěma procesorovými jádry se nazývá a dual-core Volá se CPU a modely se čtyřmi jádry quad-core CPU. Špičkové procesory mohou mít šest (šestijádrový) nebo dokonce osm (osmijádrový) procesor. Počítač může mít také více než jeden procesor, z nichž každý má více jader. Například a Server se dvěma šestijádrovými procesory má celkem 12 procesorů.
Zatímco procesor architektury liší se mezi modely, každý procesor v CPU má obvykle svůj vlastní ALU, FPU, registrovat sea L1 Cache. V některých případech mohou mít jednotlivá jádra zpracování vlastní L2 mezipaměť, i když mohou také sdílet stejnou L2 mezipaměť. Jediný přední autobus směruje data mezi CPU a systémem paměť.
POZNÁMKA: Pojmy „CPU“ a „procesor“ se často používají zaměnitelně. Některé technické diagramy dokonce označují jednotlivé procesory jako CPU. I když toto sloveso není nesprávné, je přesnější (a méně matoucí) popsat každou procesorovou jednotku jako CPU, zatímco každý procesor v CPU je procesorovým jádrem.