Jádro
Jádro je základní vrstva souboru operační systém (OS). Funguje na základní úrovni a komunikuje s ním technické vybavení a správu zdrojů, jako je RAM a procesor.
Jelikož jádro zpracovává mnoho základních procesů, musí být načteno na začátku spouštěcí sekvence při spuštění počítače. Jádro provede kontrolu systému a rozpozná ji součásti, Jako procesor, GPU, a paměť. Rovněž kontroluje všechny připojené periferie. Jak se OS načítá a grafické uživatelské rozhraní se zobrazí, jádro běží dále. I po úplném načtení operačního systému běží jádro i nadále na pozadí a spravuje systémové prostředky.
Druhy jader
Existuje několik typů jader, ale dva populární zahrnují monolitická jádra a mikrokernely. Monolitické jádro je jedna základna kódu nebo blok Zdrojový kód, který poskytuje všechny nezbytné služby nabízené operačním systémem. Jedná se o zjednodušující design a vytváří dobře definovanou komunikační vrstvu mezi hardwarem a softwarem.
Mikrokernely mají stejnou funkci jako monolitická jádra, ale jsou navrženy tak, aby byly co nejmenší. Místo správy všech zdrojů z jedné základny kódu zpracovává jádro pouze ty nejzákladnější funkce. Ke správě všech ostatních používá moduly nebo „servery“. Například, ovladače zařízení jsou obvykle obsaženy v monolitickém jádře, ale byly by rozděleny do samostatných modulů v mikrokernelu. Tento návrh je složitější, ale může poskytnout efektivnější využití systémových prostředků a pomáhá chránit před systémem pády.
Panice jádra
Jelikož jádro zpracovává nejzákladnější funkce počítače, může v případě jeho selhání zničit celý počítač. Tato nežádoucí událost se nazývá „panika jádra“ MacOS a Unix systémy. Je to podobné jako u Blue Screen of Death in Windows. Jediným způsobem, jak se zotavit z paniky jádra, je restartovat počítač.
POZNÁMKA: Panika jádra je často způsobena problémy s hardwarovou komunikací. Pokud tedy váš počítač produkuje opakované paniky jádra, zkuste odpojit nepotřebná zařízení a zjistit, zda to problém vyřeší.