Zdrojový kód
Každý počítačový program je napsán v programovacím jazyce, například Jáva, C / C ++nebo Perl. Tyto programy zahrnují kdekoli od několika řádků až po miliony řádků textu, které se nazývají zdrojový kód.
Zdrojový kód, často označovaný jednoduše jako „zdroj“ programu, obsahuje deklarace proměnných, pokyny, funkce, smyčky a další příkazy, které programu říkají, jak má fungovat. Programátoři mohou také ke svému zdrojovému kódu přidat komentáře, které vysvětlují části kódu. Tyto komentáře pomáhají ostatním programátorům získat alespoň určitou představu o tom, co dělá zdrojový kód, aniž by museli hodiny dešifrovat. Komentáře mohou být užitečné i pro původního programátora, pokud od napsání kódu uplynulo mnoho měsíců nebo let.
Volaly krátké programy skripty lze spustit přímo ze zdrojového kódu pomocí skriptovacího nástroje, jako je VBScript nebo PHP motor. Většina velkých programů však vyžaduje nejprve kompilaci zdrojového kódu, který překládá kód do jazyka, kterému počítač rozumí. Pokud jsou provedeny změny ve zdrojovém kódu těchto programů, je nutné je znovu provést, aby se změny projevily v programu.
Malé programy mohou používat pouze jeden soubor zdrojového kódu, zatímco větší programy mohou odkazovat na stovky nebo dokonce tisíce souborů. Mít více zdrojových souborů pomáhá organizovat program do různých sekcí. Mít jeden soubor, který obsahuje všechny proměnné a funkce, může ztěžovat vyhledání konkrétních částí kódu. Bez ohledu na to, kolik souborů zdrojového kódu se používá k vytvoření programu, s největší pravděpodobností neuvidíte v počítači žádný z původních souborů. Je to proto, že jsou všechny sloučeny do jednoho programového souboru, nebo aplikace, když jsou kompilovány.