Sekundární paměť
Sekundární paměť se týká paměťová zařízení, Jako pevné disky a polovodičové jednotky. Může také odkazovat na vyměnitelné úložné médium, například USB flash disky, CD, a DVD.
Na rozdíl od primární paměť, sekundární paměť není přístupná přímo z procesor. Namísto, datum do kterého se přistupuje ze sekundární paměti RAM a poté je odeslán do procesor. RAM hraje důležitou mezilehlou roli, protože poskytuje mnohem vyšší rychlost přístupu k datům než sekundární paměť. Načtením softwaru programy a soubory do primární paměti mohou počítače zpracovávat data mnohem rychleji.
Zatímco sekundární paměť je mnohem pomalejší než primární paměť, obvykle nabízí mnohem větší úložnou kapacitu. Například počítač může mít jeden terabajt pevný disk, ale pouze 16 gigabajty RAM. To znamená, že počítač má zhruba 64krát více sekundární paměti než primární. Sekundární paměť je navíc energeticky nezávislá, což znamená, že si uchovává svá data s elektrickým napájením i bez něj. RAM je naopak vymazána, když je počítač vypnut nebo restartován. Proto se sekundární paměť používá k ukládání „trvalých dat“, například operační systém, aplikacea uživatelské soubory.
POZNÁMKA: Sekundární paměť lze také nazvat „sekundární úložiště“. Tento termín je však trochu nejednoznačný, protože interní úložná zařízení se někdy nazývají také „primární úložná zařízení“.