Primární paměť
Primární paměť je počítač paměť ke kterému přistupuje přímo procesor. To zahrnuje několik typů paměti, například procesor Cache a systému ROM. Ve většině případů se však primární paměť týká systému RAM.
RAM nebo paměť s náhodným přístupem se skládá z jedné nebo více paměťové moduly které dočasně ukládají data, když je počítač spuštěn. RAM je volatilní paměť, což znamená, že je vymazána, když je napájení vypnuto. Proto při každém spuštění počítače zobrazí operační systém musí být načteno z sekundární paměť (například pevný disk) do primární paměti nebo RAM. Podobně, kdykoli spustíte aplikace ve vašem počítači je načten do RAM.
Operační systém a aplikace se načítají do primární paměti, protože k RAM lze přistupovat mnohem rychleji než paměťová zařízení. Ve skutečnosti mohou být data přenášena mezi CPU a RAM více než stokrát rychlejší než mezi CPU a pevným diskem. Načtením dat do paměti RAM mohou programy běžet podstatně rychleji a jsou mnohem citlivější, než kdyby byly neustále přístupné k datům ze sekundární paměti.
POZNÁMKA: Primární paměť lze také nazvat „primární úložiště“. Tento termín je však poněkud nejednoznačný, protože v závislosti na kontextu může primární úložiště odkazovat také na interní úložná zařízení, jako jsou interní pevné disky.