Domů : Podmínky internetu : Definice webové aplikace

Webová aplikace

Webová aplikace nebo „webová aplikace“ je software program, který běží na Webový server. Na rozdíl od tradičních desktopových aplikací, které spouští váš operační systém, k webovým aplikacím je třeba přistupovat prostřednictvím a webový prohlížeč.

Webové aplikace mají oproti jiným několik výhod desktopové aplikace. Protože běží uvnitř webových prohlížečů, vývojáři nepotřebují vyvíjet webové aplikace pro více platforem. Například jedna aplikace spuštěná v prohlížeči Chrome bude fungovat na obou Windows a OS X. Vývojáři nemusí při aktualizaci webové aplikace distribuovat aktualizace softwaru uživatelům. Aktualizací aplikace na serveru mají všichni uživatelé přístup k aktualizované verzi.

Z hlediska uživatele může webová aplikace poskytovat konzistentnější Uživatelské rozhraní napříč více plošiny protože vzhled závisí spíše na prohlížeči než na operačním systému. Data zadaná do webové aplikace se navíc zpracovávají a ukládají vzdáleně. To vám umožní přístup ke stejným datům z více zařízení než k přenosu souborů mezi počítačovými systémy.

Zatímco webové aplikace nabízejí několik výhod, mají oproti počítačovým aplikacím určité nevýhody. Protože se nespouštějí přímo z operačního systému, mají omezený přístup k systémovým prostředkům, jako je procesor, paměťA souborový systém. Proto špičkové programy, jako je produkce videa a další mediální aplikace, obecně fungují lépe jako desktopové aplikace. Webové aplikace jsou také zcela závislé na webovém prohlížeči. Pokud například dojde k chybě vašeho prohlížeče, můžete ztratit neuložený průběh. Aktualizace prohlížeče mohou také způsobit nekompatibilitu s webovými aplikacemi a vytvářet neočekávané problémy.

Někteří lidé dávají přednost desktopovým aplikacím, jiní preferují webové aplikace. Mnoho softwarových společností proto nyní nabízí desktopové i webové verze svých nejoblíbenějších programů. Mezi běžné příklady patří Microsoft Office, Apple iWork a Intuit TurboTax. Ve většině případů soubory uložené v souboru on-line verze jsou kompatibilní s desktopovou verzí a naopak. Například pokud uložíte a .TAX2013 soubor v TurboTaxu Online, můžete soubor otevřít a upravit ve verzi pro stolní počítače.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici webové aplikace. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Webová aplikace, a je jedním z mnoha internetových termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici webové aplikace užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.