LAN
Zkratka pro „Local Area Network“ a vyslovuje se „len“. LAN je síť připojených zařízení, která existují v určité lokalitě. Sítě LAN lze nalézt v domácnostech, kancelářích, vzdělávacích institucích a dalších oblastech.
LAN může být drátová, bezdrátová nebo jejich kombinace. Standardní kabelová síť LAN používá k propojení zařízení Ethernet. Bezdrátové sítě LAN se obvykle vytvářejí pomocí Wi-Fi signálu. Pokud router podporuje připojení Ethernet i Wi-Fi, lze jej použít k vytvoření sítě LAN s kabelovými i bezdrátovými zařízeními.
Typy sítí LAN
Většina obytných sítí LAN používá k vytvoření sítě a správě všech připojených zařízení jeden router. Router funguje jako centrální spojovací bod a umožňuje zařízením, jako jsou počítače, tablety a chytré telefony, vzájemně komunikovat. Router je obvykle připojen ke kabelovému nebo DSL modemu, který poskytuje připojeným zařízením přístup k internetu.
Počítač může také být centrálním přístupovým bodem LAN. V tomto nastavení počítač funguje jako server , poskytující připojeným počítačům přístup k souborům a programům umístěným na serveru. Zahrnuje také software LAN používaný ke správě sítě a připojených zařízení. Servery LAN jsou běžnější v obchodních a vzdělávacích sítích, protože většina domácích uživatelů nevyžaduje dodatečné funkce. V serverové síti LAN se zařízení mohou připojit přímo k serveru nebo nepřímo přes router nebo přepínač.
POZNÁMKA: Pro vytvoření větší LAN lze kombinovat více LAN. Tento typ sítě, který lze přizpůsobit tak, aby zahrnoval konkrétní zařízení z různých sítí, se nazývá virtuální LAN nebo VLAN.