JPEG
Zkratky pro „Joint Photographic Experts Group.“ JPEG je populární obrázek formát souboru. To je běžně používáno digitální fotoaparáty ukládat fotografie, protože podporuje 224 nebo 16,777,216 XNUMX XNUMX barev. Formát také podporuje různé úrovně komprese, což je ideální pro webovou grafiku.
16 milionů možných barev v obrázku JPEG je vyrobeno pomocí 8 bitů pro každou barvu (červenou, zelenou a modrou) v RGB barevný prostor. To poskytuje 28 nebo 256 hodnot pro každou ze tří barev, které dohromady umožňují 256 x 256 x 256 nebo 16,777,216 0 255 barev. Tři hodnoty XNUMX vytvářejí čistou černou, zatímco tři hodnoty XNUMX vytvářejí čistě bílou.
Komprese JPEG algoritmus může zmenšit velikost souboru bitmapy (BMP) obrázek desetkrát s téměř žádným zhoršením kvality. Stále je kompresní algoritmus ztrátová, což znamená, že během procesu komprese dojde ke ztrátě kvality obrazu. Z tohoto důvodu se profesionální digitální fotografové často rozhodnou pořídit snímky v a surový formát aby mohli upravovat své fotografie v nejvyšší možné kvalitě. Obvykle exportují obrázky jako JPEG (. JPG) obrázky, když jsou sdíleny nebo publikovány na webu.
Kromě obrazových dat mohou soubory JPEG také obsahovat metadat který popisuje obsah souboru. To zahrnuje rozměry obrazu, barevný prostor a informace o barevném profilu a také EXIF data. Data EXIF jsou na snímku často „vyražena“ digitálním fotoaparátem a mohou zahrnovat nastavení clony, rychlost závěrky, ohniskovou vzdálenost, zapnutí / vypnutí blesku, číslo ISO a desítky dalších hodnot.
Nevýhody formátu JPEG
I když je formát JPEG skvělý pro ukládání digitálních fotografií, má určité nevýhody. Ztrátová komprese může například způsobit problém zvaný „artefaktování“, při kterém jsou části obrazu znatelně blokovány. K tomu obvykle dochází, když se k uložení obrázku použije nastavení vysoké komprese. Pro ukládání malých obrázků a obrázků se spoustou textu slouží tlačítko Gif formát je často lepší alternativou. Obrázky JPEG také nepodporují průhlednost. Proto je formát JPEG špatnou volbou pro ukládání obrázků, které nejsou obdélníkové, zejména pokud budou publikovány na webových stránkách s různými barvami pozadí. The PNG formát, který podporuje transparentní pixelů je pro tyto typy obrázků ideálnější.
POZNÁMKA: Skupina Joint Photographic Experts Group, podle níž je pojmenován obrazový formát JPEG, zveřejnila první specifikaci JPEG v roce 1992. Od té doby organizace vyvinula několik variant tohoto formátu, včetně JPEG 2000 a JPEG XR. Nejoblíbenějším však zůstává standardní formát JPEG.
Přípony souborů: . JPG, .JPEG, .JFIF, .JPX, .JP2