Domů : Technické termíny : Definice RGB

RGB

Zkratka pro „červená zelená modrá“. RGB označuje tři odstíny světla, které lze smíchat dohromady a vytvořit tak různé barvy. Kombinace červeného, ​​zeleného a modrého světla je standardní metodou vytváření barevných obrazů na obrazovkách, jako jsou televizory nebo počítače monitory, a smartphone obrazovky.

Barevný model RGB je „aditivní“ model. Když je 100% každé barvy smícháno dohromady, vytváří bílé světlo. Když se zkombinuje 0% každé barvy, negeneruje se žádné světlo, které vytváří černé. Někdy je v kontrastu s CMYK (azurová, žlutá, purpurová a černá), standardní barevná paleta používaná k vytváření tištěných obrázků. CMYK je „subtraktivní“ barevný model, protože barvy jsou při jejich kombinování tmavší. Smícháním 100% každé barvy v barevném modelu CMYK se vytvoří černá, zatímco 0% každé barvy vede k bílé.

Kolik barev lze vytvořit pomocí RGB?

Počet barev podporovaných RGB závisí na tom, kolik možných hodnot lze použít pro červenou, zelenou a modrou. Toto se nazývá „barevná hloubka“ a měří se v bitů. Nejběžnější barevnou hloubkou je 24bitová barva, známá také jako „skutečná barva“. Podporuje osm bitů pro každou ze tří barev nebo celkem 24 bitů. To poskytuje 28nebo 256 možných hodnot pro červenou, zelenou a modrou. 256 x 256 x 256 = 16,777,216 XNUMX XNUMX celkových možných barev v paletě „skutečná barva“.

Lidské oko dokáže rozlišit pouze asi sedm milionů barev, takže barevné hloubky nad 24 bitů se používají jen zřídka.

Příklad RGB

Při zobrazování barevného obrazu na obrazovce každý pixel má specifickou hodnotu RGB. Ve 24bitových barvách je tato hodnota mezi 0 a 255, kde 0 není žádná barva a 255 je plná sytost). Fialový pixel bude mít hodně červené a modré barvy, ale málo až žádná zelená. Například k vytvoření fialové barvy lze použít následující hodnotu RGB:

R: 132 (84 v šestnáctkové soustavě)
G: 17 (11 v šestnáctkové soustavě)
B: 170 (AA v šestnáctkové soustavě)

Protože každá barva má 256 možných hodnot, lze ji také reprezentovat pomocí dvou hexadecimální hodnoty (16 x 16), jak je uvedeno výše. Standardní způsob, jak zobrazit hodnotu RGB, je použít hexadecimální hodnoty pro červenou, zelenou a modrou, před nimiž je číselný symbol, nebo hashtag. Proto je výše uvedená fialová barva definována v RGB jako # 8411AA.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici RGB. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená RGB, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici RGB užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.