Domů : Formáty souborů : Rastrová grafická definice

Rastrová grafika

Většina obrázků, které vidíte na obrazovce počítače, jsou rastrová grafika. Fotografie nalezené na webu a fotografie importované z digitálního fotoaparátu jsou rastrová grafika. Jsou tvořeny mřížkou pixelů, běžně označovanou jako bitmapa. Čím větší je obrázek, tím více místa na disku bude obrazový soubor zabírat. Například obrázek 640 x 480 vyžaduje uložení informací pro 307,200 3072 pixelů, zatímco obrázek 2048 x 6.3 (z 6,291,456 megapixelového digitálního fotoaparátu) potřebuje informace pro neuvěřitelných XNUMX XNUMX XNUMX pixelů.

Vzhledem k tomu, že rastrová grafika potřebuje uložit tolik informací, velké bitmapy vyžadují velké velikosti souborů. Naštěstí existuje několik algoritmů komprese obrazu, které byly vyvinuty, aby pomohly zmenšit tyto velikosti souborů. JPEG a Gif jsou nejběžnější komprimované formáty obrázků na webu, ale je k dispozici několik dalších typů komprese obrázků.

Rastrová grafika může být obvykle zmenšena bez ztráty kvality, ale zvětšení bitmapového obrazu způsobí, že bude vypadat hranatě a „pixelovaně“. Z tohoto důvodu, vektorová grafika se často používají pro určité obrázky, například firemní loga, která je třeba škálovat na různé velikosti.

Přípony souborů: . BMP, . TIF, . Gif, . JPG

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici rastrové grafiky. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Raster Graphic, a je jedním z mnoha termínů formátu souborů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici rastrové grafiky užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.