Domů : Technické termíny : Definice pixelů

pixel

Termín „pixel“ je ve skutečnosti zkratkou pro „Picture Element“. Tyto malé malé tečky jsou tím, co tvoří obraz na počítačových displejích, ať už jde o monitory s plochou obrazovkou (LCD) nebo trubice (CRT). Obrazovka je rozdělena na matici s tisíci nebo dokonce miliony pixelů. Typicky nevidíte jednotlivé pixely, protože jsou tak malé. To je dobrá věc, protože většina lidí upřednostňuje spíše hladký a jasný obraz než blokové „pixelované“. Pokud však nastavíte monitor na nízké rozlišení, například 640x480 a podíváte se pozorně na svou obrazovku, můžete vidět jednotlivé pixely. Jak jste asi uhodli, rozlišení 640x480 se skládá z matice 640 x 480 pixelů, tedy celkem 307,200 XNUMX. To je spousta malých teček.

Každý pixel může mít pouze jednu barvu najednou. Protože jsou však tak malé, pixely se často mísí dohromady a vytvářejí různé odstíny a směsi barev. Počet barev, které může každý pixel určit, je určen počtem bitů použitých k jeho reprezentaci. Například 8bitová barva umožňuje zobrazení 2 až 8 nebo 256 barev. V této barevné hloubce můžete vidět „zrnitost“ nebo skvrnité barvy, když jedna barva splývá s jinou. V 16, 24 a 32bitových barevných hloubkách je však míchání barev plynulé a pokud nemáte nějakou schopnost mimosmyslového vidění, neměli byste vidět zrnitost.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici Pixel. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co Pixel znamená, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici pixelu užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.