Domů : Technické termíny : Definice RAW fotoaparátu

Fotoaparát RAW

RAW snímek z fotoaparátu je nezpracovaná fotografie pořízená pomocí digitální fotoaparát. Obsahuje nezpracovaná obrazová data zachycená snímačem fotoaparátu (nebo CCD), uloženy v proprietárním formátu formát souboru specifické pro výrobce fotoaparátu.

By standardní, většina digitálních fotoaparátů zpracovává a komprimuje fotografie jako JPEG soubory ihned po pořízení obrázku. Krok zpracování automaticky použije příslušnou barevnou korekci a komprese JPEG výrazně zmenší velikost souboru. Výsledkem je efektivně zpracovaný obrázek JPEG.

Zatímco obrázky JPEG jsou vhodné pro většinu účelů, profesionální fotografové a nadšenci fotografování dávají přednost kontrole nad tím, jak je každý snímek zpracován. Mnoho špičkových fotoaparátů má proto možnost pořizovat v režimu RAW místo JPEG. Nezpracované soubory jsou nezpracované, což umožňuje fotografovi upravit nastavení, jako je expozice, vyvážení bíléa sytost po pořízení snímku. Místo podání žádosti ztrátová Komprese JPEG, která snižuje kvalitu obrazu, režim RAW ukládá soubory do a bez ztráty komprimovaný formát.

Protože soubory RAW z fotoaparátu nejsou komprimované, zabírají více místa než typické obrázky JPEG. Ve skutečnosti soubory RAW často vyžadují 5 až 10krát více místa na disku pro každý zachycený snímek. Pokud tedy chcete fotografovat v režimu RAW, budete chtít mít ve fotoaparátu velkou paměťovou kartu.

Prohlížení souborů RAW ve fotoaparátu

Vzhledem k tomu, že soubory Camera RAW nejsou uloženy ve standardním formátu obrazu, nemusí je programy pro prohlížení obrázků rozpoznat. I když program podporuje formát Canon RAW, nemusí rozpoznat soubor RAW uložený nově vydaným fotoaparátem Canon. Výrobci fotoaparátů proto do svých špičkových fotoaparátů často zahrnují proprietární software pro úpravu fotografií RAW. Navíc populární operační systémy a softwarové programy jsou pravidelně aktualizovány s podporou nových formátů RAW.

Přípony souborů: .ARW (Sony), .CR2 (Kánon), .DCR (Kodak), .DNG (Adobe), .VLASTNICTVÍ (Epson), .NEF (Nikon), .ORF (Olympus), .PEF (Pentax), .POLICE (Fuji), .RW2 (Panasonic)

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici Camera RAW. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Camera RAW, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici Camera RAW jako užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.