Ztrátová
Ztráta komprese souborů vede ke ztrátě dat a kvalitě z původní verze. Ztrátová komprese je obvykle spojena s obrazovými soubory, jako jsou JPEG, ale lze jej použít také pro zvukové soubory, jako MP3s nebo soubory AAC. „Ztráta“ obrazového souboru se může projevit jako zubaté okraje nebo pixelové oblasti. U zvukových souborů může ztráta způsobit vodnatý zvuk nebo snížit dynamický rozsah zvuku.
Protože ztrátová komprese odstraňuje data z původního souboru, výsledný soubor často zabírá mnohem méně místa na disku než originál. Například obrázek JPEG může zmenšit velikost souboru obrázku o více než 80%, s malým znatelným účinkem. Podobně může mít komprimovaný soubor MP3 jednu desetinu velikosti původního zvukového souboru a může znít téměř stejně.
Klíčové slovo je zde „téměř“. Komprese JPEG a MP3 odstraní data z původního souboru, což může být patrné po důkladném prozkoumání. Oba tyto kompresní algoritmy umožňují různá „nastavení kvality“, která určují, jak komprimovaný bude soubor. Nastavení kvality zahrnuje kompromis mezi kvalitou a velikostí souboru. Soubor, který používá větší kompresi, zabírá méně místa, ale nemusí vypadat ani znít tak dobře jako méně komprimovaný soubor. Některé obrazové a zvukové formáty to umožňují bezztrátový komprese, která vůbec nesnižuje kvalitu souboru.