Šířka pásma
Šířka pásma popisuje maximum rychlost přenosu dat ze dne síť or Internet spojení. Měří, kolik dat lze odeslat přes konkrétní připojení v daném čase. Například gigabit Ethernet připojení má šířku pásma 1,000 XNUMX Mbps, (125 megabajtů za sekundu). Připojení k internetu přes kabelový modem může poskytovat šířku pásma 25 Mbps.
Šířka pásma se sice používá k popisu rychlostí sítě, ale neměřuje rychlost bitů přesun dat z jednoho místa na druhé. Protože datové pakety cestují přes elektronické nebo kabely z optických vláken, rychlost každého přeneseného bitu je zanedbatelná. Místo toho šířka pásma měří, kolik dat může protékat konkrétním připojením najednou.
Při vizualizaci šířky pásma může pomoci myslet na síťové připojení jako na trubku a každý bit datum jako zrnko písku. Pokud nalijete velké množství písku do hubené trubice, bude to dlouho trvat, než jí písek protéká. Pokud sypete stejné množství písku do široké trubice, bude písek docházet teče trubkou mnohem rychleji. Podobně, a download skončí mnohem rychleji, když máte připojení s velkou šířkou pásma než připojení s malou šířkou pásma.
Data často teče přes více síťových připojení, což znamená, že připojení s nejmenší šířkou pásma funguje jako úzké místo. Obecně internet páteř a spojení mezi servery mají největší šířku pásma, takže zřídka slouží jako úzká místa. Místo toho je nejběžnějším problémem s internetem vaše připojení k vašemu ISP.
POZNÁMKA: Šířka pásma také odkazuje na řadu frekvence slouží k přenosu signálu. Tento typ šířky pásma se měří v hertz a je často odkazován v aplikacích pro zpracování signálu.