Domů : Technické termíny : Definice frekvence

Frekvence

Frekvence měří počet případů, kdy k něčemu dojde v určitém čase. Pokud například někdo navštěvuje obchod s potravinami dvakrát týdně, je jeho frekvence nakupování 2 návštěvy týdně. Zatímco frekvenci lze použít k měření rychlosti jakékoli akce, v technických aplikacích se obvykle používá k měření rychlosti vln nebo rychlosti zpracování. Tyto frekvence se často vyskytují několikrát za sekundu, a proto se měří v hertz (Hz) nebo související jednotky měření, například Megahertz or gigahertz.

Sazby vln

Kmitočet lze použít k měření rychlosti vln, jako jsou zvukové vlny, rádiové vlny a světelné vlny. Zvukové zvukové vlny mají frekvenci zhruba 20 Hz až 20,000 20 Hz (XNUMX kilohertz). Zvuky, které slyšíte, proto mají vlny, které se vyskytují kdekoli od 20 do 20,000 XNUMXkrát za sekundu. Nižší frekvence produkují nízké zvuky a nazývají se basové frekvence. Vyšší frekvence produkují vysoké zvuky a nazývají se výšky.

Zvukové vlny jsou kompresní vlny, které ve skutečnosti pohybují malým množstvím vzduchových částic. Jiné vlny, například rádiové vlny a světelné vlny, nevyžadují k pohybu částice vzduchu. Tyto vlny jsou součástí elektromagnetického spektra a obecně mají mnohem vyšší frekvence než zvukové vlny. Například většina rádiových vln se měří v megahertzích (1,000,000 1,000,000,000 400 hertzů) nebo gigahertzích (XNUMX XNUMX XNUMX XNUMX hertzů). Viditelné světlo má frekvenci asi XNUMX terahertz až 780 terahertzů.

Rychlost zpracování

Ve světě počítačů se frekvence často používá k měření rychlosti zpracování. Například, rychlost hodin, měří, kolik cyklů a procesor lze dokončit za jednu sekundu. Pokud má počítač procesor 3.2 GHz, může dokončit 3,200,000,000 XNUMX XNUMX XNUMX cyklů za sekundu. FLOPS, který se používá k měření plovoucí bod výkon, je také výpočet založený na frekvenci (operací za sekundu). Nakonec lze výpočetní rychlost definovat také v MIPS, který měří pokyny za sekundu.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici frekvence. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Frekvence, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici frekvence užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.