Funkční klíč
Funkční klávesa je jednou z kláves „F“ v horní části počítače klávesnice. Na některých klávesnicích se tyto rozsahy pohybují od F1 do F12, zatímco jiné mají funkční klávesy od F1 do F19.
Funkční klávesy lze použít jako jednotlivé klávesové příkazy (např. F5) nebo je lze kombinovat s jedním nebo více modifikační klíče (např. Alt + F4). V obou případech funkční klávesy obvykle slouží jako klávesové zkratky provést konkrétní funkci.
Zatímco funkční klávesy jsou na klávesnicích obsaženy od 1960. let, neměly standardní účel. Za ta léta různé operační systémy a aplikace využili funkční klávesy různými způsoby. Zatímco každý software vývojka může rozhodnout, jak použít „klávesy F“ v jeho programu, byly některé akce všeobecně uznávány.
Níže uvádíme některá běžná použití funkčních kláves v Windows:
- F1 - Zobrazit obrazovku nápovědy
- F2 - Zvýrazněte soubor nebo složku pro přejmenování
- F3 - Otevřete vyhledávací nástroj
- Alt + F4 - Zavřete aktuální okno
- F5 - Obnovte obsah okna nebo webové stránky
- F8 - Spusťte Windows do Safe Mode podržením klávesy F8 během spouštění
Funkční klávesy s vyšším počtem se často používají pro běžné činnosti systému, jako je nastavení hlasitosti reproduktoru nebo jasu displeje.
Na základě vašeho nastavení systému budete možná muset držet modifikační klávesu „Fn“, abyste mohli provádět systémové akce. v MacOS, je to obvykle obrácené, což znamená, že funkční klávesy provádějí systémové akce standardní. Například stisknutím klávesy F1 se sníží jas, zatímco klávesou F2 se zvýší. Stisknutím kláves Fn + F1 se místo změny jasu odešle příkaz „F1“. Z tohoto důvodu má většina klávesnic Mac na funkčních klávesách ikony zobrazující výchozí funkci každé klávesy.