Domů : Podmínky softwaru : Definice klávesové zkratky

Klávesová zkratka

Klávesová zkratka je kombinace kláves, která provádí určitý příkaz, například zavření okna nebo uložení souboru. Například stisknutí klávesy „Control-S“ v programu Windows nebo „Command-S“ na počítači Mac je standardní zkratka pro uložení otevřeného dokumentu. Okno v systému Mac můžete obvykle zavřít také stisknutím klávesy „Command-W“ nebo stisknutím klávesy „Alt-F4“ ve Windows. Zkratka pro kopírování data jsou obvykle „Control-C“ (Windows) nebo „Command-C“ (Mac) a pro vkládání data, je to „Control-V“ (Windows) nebo „Command-V“ (Mac).

Většina klávesových zkratek jsou klávesové zkratky pro příkazy umístěné v programu lišta menu. Například většina příkazů v nabídkách Soubor a Úpravy má standardní zkratky. Každý příkaz, který má klávesovou zkratku, má obvykle klávesovou zkratku uvedenou vedle příkazu v nabídce. Například možnost Uložit v programu Windows bude mít obvykle vedle sebe text „Ctrl + S“, což znamená, že stisknutím kombinace kláves Control a S dokument uložíte.

Zatímco většina klávesových zkratek je umístěna na liště nabídek programu, existuje mnoho klávesových zkratek, které uživatel někdy nevidí. Seznam klávesových zkratek dostupných pro operační systémy Macintosh a Windows zobrazíte na následujících stránkách:

Klávesové zkratky pro Mac OS X. | Klávesové zkratky Windows XP

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici klávesové zkratky. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Klávesová zkratka, a je jedním z mnoha softwarových výrazů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici klávesové zkratky užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.