Virtualizace
Virtualizace může odkazovat na řadu výpočetních konceptů, ale obvykle odkazuje na běh více operační systémy na jednom stroji. Zatímco ve většině počítačů je nainstalován pouze jeden operační systém, virtualizační software umožňuje počítači spouštět několik operačních systémů současně.
Například, Windows počítač s nainstalovanou pracovní stanicí VMware lze spustit Linux v rozhraní Windows. Podobně, a Nepromokavý plášť počítač může pomocí Parallels Desktop spouštět Windows v rozhraní Mac OS X. Pokud na hlavním systému běží jiný operační systém (OS), nazývá se to „virtuální stroj“. Je to proto, že se chová jako typický počítač, ale ve skutečnosti běží na jiném operačním systému.
Virtualizační software funguje jako vrstva mezi primárním operačním systémem počítače a virtuálním operačním systémem. Umožňuje virtuálnímu systému přístup k hardwaru počítače, jako je například RAM, procesor, a grafická karta, stejně jako primární OS. To je jiné než emulace, který ve skutečnosti překládá každý příkaz do formy, které procesor systému rozumí. Protože počítače Macintosh i Windows nyní používají architekturu procesoru „x86“, je možné spouštět oba operační systémy na stejném počítači pomocí virtualizace, nikoli pomocí emulace.
Další typ virtualizace zahrnuje připojení ke vzdálenému počítačovému systému a jeho ovládání z vašeho počítače. Toto se běžně označuje jako vzdálený přístup.