Emulace
Termín „emulace“ pochází ze slovesa „emulate“, což znamená napodobit nebo reprodukovat. Počítačová emulace je tedy situace, kdy jeden systém napodobuje nebo reprodukuje jiný systém. To lze provést pomocí technické vybavení, softwarenebo jejich kombinace. Vzhledem k tomu, že hardware je nákladný na reprodukci, se většina emulace provádí pomocí softwaru.
Jeden z nejběžnějších typů softwarové emulace zahrnuje různé běhy operační systémy ve virtuálním prostředí. Například programy jako Parallels Desktop, VMware a Apple Boot Camp umožňují Windows a dalším operačním systémům běžet na počítači Macintosh založeném na Intel. XVM VirtualBox společnosti Sun Microsystems umožňuje provozovat více operačních systémů na platformách Windows, Mac a Unix. Tyto aplikace se souhrnně označují jako softwarové emulátory, protože emulují různé počítačové systémy.
Další populární typ softwarové emulace umožňuje spouštění konzolových videoher, jako jsou hry Nintendo, Sega a PlayStation, na počítači. Program ZSNES například umožňuje hrát hry Super Nintendo (SNES) na počítači se systémem Windows nebo Unix. Emulátor Virtual Boy Advance umožňuje uživatelům hrát hry Game Boy Advance na počítačích se systémem Windows nebo Macintosh. Hry pro tyto emulátory jsou uloženy jako ROM soubory, které jsou přesnými kopiemi herní kazety nebo disku. Proto namísto načítání fyzické kazety emulátory videohry jednoduše načítají soubory ROM z pevného disku počítače.
Třetí typ emulace používá typ souboru s názvem a obrazu disku. Zatímco soubory ROM se používají k emulaci herních kazet, obrazy disků lze použít k emulaci optická média a fyzické pevný disk. Například an . ISO soubor (Windows) nebo .DMG soubor (Mac) může být jízdní na ploše, díky čemuž operační systém zobrazí soubor jako fyzický disk. To poskytuje snadný způsob vytváření přesných kopií disků CD, DVD a pevných disků. Obrazy disků se také běžně používají k vytváření virtuálních instalačních disků, které uživatel nemůže upravit.