Domů : Technické termíny : Definice záhlaví

Hlavička

Ve výpočtech může termín „záhlaví“ odkazovat na řadu různých věcí. Mezi nejběžnější použití patří 1) záhlaví dokumentu, 2) záhlaví webové stránky a 3) záhlaví souboru.

1. Záhlaví dokumentu

Mnoho zpracování textu programy umožňují přidat záhlaví a / nebo zápatí na každou stránku. Záhlaví je malá oblast v horní části dokumentu, zatímco zápatí je umístěno dole. Záhlaví dokumentu se často používají k zobrazení názvu dokumentu nebo názvu společnosti v horní části každé stránky. Podle standardní, obsah záhlaví je stejný na všech stránkách, takže když upravíte záhlaví na jedné stránce, aktualizuje se také na všech ostatních stránkách. Pokud rozdělíte dokument do sekcí, můžete pro každou sekci zadat různá záhlaví.

Textové procesory poskytují různé způsoby přidávání a úpravy obsahu záhlaví. Několik programů umožňuje výběr Zobrazit → Záhlaví a zápatí pro zobrazení obsahu záhlaví a zápatí. Jakmile budete viditelní, můžete do každé sekce zadat nový obsah. Většina verzí aplikace Microsoft Word umožňuje jednoduše double-klikněte v oblasti záhlaví aktivujete záhlaví a přidáte nebo upravíte text. Pokud chcete změnit výšku záhlaví, můžete otevřít okno Formátování dokumentu a upravit okraje.

2. Záhlaví webové stránky

Záhlaví webové stránky obvykle zahrnuje logo společnosti nebo organizace a také hlavní navigační lištu. Tato část, která se nachází v horní části každé webové stránky, je často součástí a šablona a proto je stejný na všech stránkách v rámci webové stránky nebo části webové stránky. HTML 5 dokonce zahrnuje a <hlavička> značka, kterou mohou vývojáři použít k určení části záhlaví každé webové stránky.

POZNÁMKA: Záhlaví webové stránky by nemělo být zaměňováno s <head> sekce v HTML, která obsahuje název stránky, meta tagya odkazy na odkazované soubory.

3. Záhlaví souboru

Záhlaví souboru je malé množství datum na začátku a soubor. Záhlaví souborů se liší mezi formáty souborů, ale obecně definují obsah souboru a uvádějí konkrétní atributy souboru. Například záhlaví souboru a JPEG obrazový soubor může zahrnovat formát obrazu, barevný profil a aplikaci, která soubor vytvořila. An MP3 zvukový soubor může obsahovat název skladby, formát označení a informace o kompresi. Záhlaví souboru můžete zobrazit přetažením souboru ikona do textového editoru a přečtení prvních několika řádků. Zatímco dvojitý soubory mohou obsahovat hodně zkomolených znaků, informace o záhlaví jsou často stále čitelné.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici záhlaví. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená záhlaví, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici záhlaví užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.