Domů : Podmínky softwaru : Definice textového procesoru

Textový procesor

Textový procesor nebo program pro zpracování textu dělá přesně to, co název napovídá. Zpracovává slova. Zpracovává také odstavce, stránky a celé dokumenty. Mezi příklady programů pro zpracování textu patří Microsoft Word, WordPerfect (pouze Windows), AppleWorks (pouze Mac) a OpenOffice.org.

První textové procesory byly v zásadě počítačové psací stroje, což dokázalo jen málo znaků na obrazovce, kterou by pak mohla tisknout tiskárna. Moderní programy pro zpracování textu však obsahují funkce pro přizpůsobení stylu textu, změnu formátování stránky a mohou na každou stránku přidat záhlaví, zápatí a čísla stránek. Některé mohou také obsahovat možnost „Počet slov“, která počítá slova a znaky v dokumentu.

Zatímco všechny tyto funkce mohou být užitečné a zábavné na hraní, nejvýznamnějším zlepšením oproti psacímu stroji je schopnost textového procesoru provádět změny v dokumentu po jeho napsání. Pomocí myš, můžete kliknout kdekoli v textu dokumentu a přidat nebo odebrat obsah. Vzhledem k tomu, že opakovaný tisk papíru je mnohem jednodušší než jeho přepisování, díky programům pro zpracování textu je revize textových dokumentů mnohem efektivnější.

Termín "textový editor„lze také použít k označení programu pro zpracování textu. Obvykle se však používá k popisu základních programů pro zpracování textu s omezenými funkcemi.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici textového procesoru. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená textový procesor, a je jedním z mnoha softwarových výrazů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici textového procesoru užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.