Domů : Formáty souborů : Definice MP3

MP3

Zkratka „MPEG Audio Layer-3.“ MP3 je komprimovaný zvuk formát souboru vyvinutý skupinou Moving Picture Experts Group (MPEG). Typický soubor MP3 zní podobně jako původní nahrávka, ale vyžaduje výrazně méně místa na disku. MP3 soubory jsou často zhruba o desetinu větší než nestlačené VLNA or AIFF soubor, který má stejnou kvalitu zvuku jako soubor CD.

Malá velikost souboru a vysoká věrnost souborů MP3 pomohly popularizovat digitální hudba Stahování na konci 1990. let a na počátku 2000. Místo požadavku 40 megabajt stažením jedné skladby, srovnatelný soubor MP3 může mít velikost 4 MB. Soubory MP3 umožnily uživatelům stahovat celá alba zhruba ve stejnou dobu, jakou trvalo stažení jednoho souboru WAV nebo AIFF. Po více než deset let byly MP3 nejběžnějším způsobem ukládání hudebních souborů do počítačů a přenosných hudebních přehrávačů, jako je iPod.

I když na internetu stále převládají soubory MP3, používají se nyní i jiné formáty souborů komprese zvuku. Například Advanced Audio Coding (AAC) se používá pro písně na Apple iTunes Obchod. Ogg Vorbis je formát otevřeného kontejneru, který se často používá pro kompresi bez licenčních poplatků a streaming.

Formát souboru MP3

Soubor MP3 obsahuje záhlaví, metadata komprimovaný zvuk. Záhlaví obsahuje informace o zvuku, například verzi kódováníse bitrate, a (sample_rate | sample_rate). Vysoký datový tok a vzorkovací frekvence produkují lepší kvalitu zvuku, ale také větší velikost souboru.

Běžné nastavení komprese MP3 je bitrate 128 kbps a vzorkovací frekvence 44.1 kHz. To vytváří velikost souboru zhruba jeden megabajt za minutu.

MP3 metadata poskytují informace o skutečném záznamu. Tato data se obvykle ukládají do značky ID3, což je standardní formát podporovaný většinou hardwarových a softwarových přehrávačů médií. Převážná část obsahu souboru MP3 je skutečný komprimovaný zvuk, který je uložen jako dvojitý data.

Přípona souboru: .MP3

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici MP3. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená MP3, a je jedním z mnoha termínů formátu souborů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici MP3 užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.