Domů : Technické termíny : Definice zápatí

Zápatí

Pojem „zápatí“ má v počítačovém světě mnoho využití. Dva nejběžnější jsou však 1) zápatí dokumentu a 2) zápatí webové stránky.

1. Zápatí dokumentu

Zápatí dokumentu je malá část v dolní části každé stránky v dokumentu. Často se používá k zobrazení firemních dat nebo copyright informace. V delších dokumentech lze zápatí použít také k určení aktuální části dokumentu. Podle standardní, změny provedené v zápatí na jedné stránce změní zápatí na všech ostatních stránkách v sekci. Pokud nejsou definovány žádné oddíly, úpravou zápatí se aktualizují všechny stránky v dokumentu.

Většina textové procesory vám umožní zobrazit a upravit zápatí dokumentu výběrem Zobrazit → Záhlaví a zápatí. To vám umožní upravit obsah obou hlavička v horní části stránky a zápatí dole. Některé textové procesory, například Microsoft Word, umožňují jednoduše double-klikněte v části zápatí upravte obsah. Pokud chcete změnit výšku zápatí, můžete upravit okraje v okně Vlastnosti dokumentu.

Protože čísla stránek jsou často umístěna ve spodní části každé stránky, jsou obecně považována za součást zápatí. Na rozdíl od většiny obsahu zápatí se však čísla stránek na každé stránce liší, protože se automaticky zvyšují. Změny provedené v zápatí navíc nebudou mít vliv na čísla stránek.

2. Zápatí webové stránky

Spodní část a webové stránky je také známý jako zápatí. Tato oblast obvykle obsahuje název společnosti nebo organizace, která publikuje webová stránka, spolu s příslušnými informacemi o autorských právech. Některé webové stránky mohou také obsahovat základní navigaci Odkazy, například „O nás“, „Kontakt“ a „Nápověda“. Zápatí firemních webových stránek často obsahují další odkazy na stránky „Podmínky použití“, „Pokyny k ochraně osobních údajů“ a „Reklama“.

I když zápatí nejsou na webových stránkách vyžadována, nacházejí se téměř na všech hlavních webových stránkách. HTML 5 dokonce zahrnuje a <Footer> značka, která je navržena speciálně pro umístění informací o zápatí ve spodní části webové stránky. Návštěvníci navíc často očekávají, že když najdou určité informace o webových stránkách vyhledejte ve spodní části stránky v jejich webovém prohlížeči. Většina vývojářů webu proto zahrnuje zápatí jako standardní součást svých webových stránek šablona.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici zápatí. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená zápatí, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici zápatí užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.