Kodek
Kodek je zkratka pro „kodér-dekodér“. Je to algoritmus slouží ke kódování datum, například zvukový klip nebo videoklip. Při přehrávání musí být zakódovaná data dekódována.
A kodek médií není ekvivalentní s komprese médií, protože je možné kódovat soubor bez jeho komprese. Většina kodeků však původní data komprimuje a zmenšuje tak velikost originálu soubor. To je důležité pro multimediální soubory, protože mají často velké velikosti. Komprimované soubory zabírají méně místa na disku a mohou být staženo rychleji.
Lossless vs Lossy Codecs
Některé kodeky jsou bezztrátový, což znamená, že nesnižují kvalitu původního mediálního souboru. Mezi příklady bezztrátových zvukových kodeků patří Free Lossless Audio Codec (FLAC) a Apple Lossless Audio Codec (ALAC). Mezi videokodeky, které podporují bezztrátovou kompresi, patří H.264 a QuickTime RLE. Bezztrátový kodek může často zmenšit velikost souboru mediálního souboru na přibližně 50% bez změny kvality.
Jiné kodeky jsou ztrátová, což znamená, že komprese snižuje kvalitu média. Příklady ztrátových zvukových kodeků jsou Adaptive Differential Pulse Code Modulation (ADPCM) a MPEG-1 Layer 3 (MP3). Mezi běžné ztrátové video kodeky patří MPEG-2 a HEVC. Většina ztrátových kodeků poskytuje variabilní nastavení komprese, které vám umožňuje vybrat, kolik má být médium komprimováno. Například pokud na zvukový soubor použijete silnou kompresi, může to snížit velikost souboru na 10%, ale zvuk může znít, jako by byl komprimován. Pokud použijete nižší nastavení komprese, které zmenší velikost souboru na 30%, může to být blíže původnímu souboru.
POZNÁMKA: Ztrátové kodeky se běžně používají streaming média, aby bylo možné data rychleji přenášet přes internet.