PLECHOVKA
Zkratka pro „Campus Area Network“. CAN je a síť který pokrývá vzdělávací nebo firemní kampus. Mezi příklady patří základní školy, univerzitní kampusy a firemní budovy.
Síť kampusu je větší než místní síť LAN protože může pokrývat více budov v konkrétní oblasti. Většina CAN se skládá z několika LAN připojených přes spínače a routery které dohromady vytvářejí jednu síť. Fungují podobně jako LAN v tom, že uživatelé s přístupem do sítě (drátové or bezdrátový) může komunikovat přímo s ostatními systémy v síti.
Dvě hlavní výhody CAN jsou bezpečnost a rychlost.
Bezpečnostní
Na rozdíl od rozsáhlé sítě (WAN), CAN je spravována a udržována jedinou entitou, například kampusem IT tým. Správci sítě mohou monitorovat, povolit a omezit přístup k síti. firewally jsou obvykle umístěny mezi CAN a Internet k ochraně sítě před neoprávněným přístupem. Firewall nebo proxy server mohou být také použity k omezení webových stránek nebo Internetové porty uživatelé mají přístup.
Rychlost
Protože komunikace v rámci CAN probíhá přes lokální síť, rychlosti přenosu dat mezi systémy v síti jsou často vyšší než typické rychlosti internetu. To usnadňuje sdílení velkých souborů s ostatními uživateli v síti. Například to může trvat několik hodin nahrát dlouhé video kolegovi přes internet, přenos přes CAN však může trvat jen několik minut.
POZNÁMKA: CAN může také znamenat „Corporate Area Network“ nebo „Controller Area Network“.