Vyvážení bílé
Vyvážení bílé je mnoho funkcí digitální fotoaparáty a videokamery používají k přesnému vyvážení barev. Definuje, jak vypadá bílá barva ve specifických světelných podmínkách, což také ovlivňuje odstín všech ostatních barev. Když je tedy vyvážení bílé vypnuté, digitální fotografie a nahrávky mohou vypadat, že mají přes obraz určitý odstín. Například zářivky mohou způsobit, že obrázky mají nazelenalý odstín, zatímco snímky pořízené v zamračeném dni mohou mít modrý odstín.
Jelikož různé způsoby osvětlení ovlivňují způsob, jakým snímač fotoaparátu zachycuje barvy, většina digitálních fotoaparátů a videokamer obsahuje nastavení automatického vyvážení bílé (AWB). Nastavení AWB automaticky upravuje vyvážení bílé při pořizování fotografie nebo nahrávání videa. Toto nastavení však nemusí vždy poskytovat nejpřesnější barvu. Mnoho fotoaparátů a videokamer proto zahrnuje také přednastavené vyvážení bílé pro různé světelné podmínky. Mezi běžné možnosti patří zářivkové světlo, wolframové světlo (pro typické vnitřní osvětlení), zamračené podmínky, jasné sluneční světlo a blesk fotoaparátu. Výběrem příslušné předvolby vyvážení bílé můžete pořizovat snímky s přesnějšími barvami.
Některé špičkové fotoaparáty a videokamery obsahují také možnost vlastního vyvážení bílé. Tato funkce vám umožňuje vzít si vzorek bílého předmětu, jako je bílá zeď nebo kousek papíru, za současných světelných podmínek. Ruční nastavení vyvážení bílé na bílou barvu v ukázkovém obrázku můžete nastavit vyvážení bílé s vysokou mírou přesnosti. Samozřejmě, pokud zjistíte, že jste již pořídili několik fotografií s nesprávným nastavením vyvážení bílé, můžete následně upravit barvu pomocí programu pro úpravu obrázků.
Některé digitální videokamery také obsahují nastavení „vyvážení černé“, které se používá k definování toho, jak by se černá měla zobrazit za současných světelných podmínek. Toto nastavení se však používá mnohem méně často než vyvážení bílé.