Ověřování
Ve výpočetní technice je ověřování proces ověřování identity osoby nebo zařízení. Běžným příkladem je zadání a uživatelské jméno a heslo když se přihlásíte do a webová stránka. Zadání správného přihlásit se informace informují web 1) o tom, kdo jste a 2) o tom, že na web skutečně vstupujete.
Zatímco kombinace uživatelského jména a hesla je běžným způsobem ověření vaší identity, existuje mnoho dalších typů ověřování. Můžete například použít čtyřmístný nebo šestimístný kód Přístupový kód odemknout telefon. Může být vyžadováno jediné heslo přihlásit se tvému notebook nebo pracovní počítač. Pokaždé, když zkontrolujete nebo odešlete e-mail, mail server ověří vaši totožnost porovnáním vaší e-mailové adresy se správným heslem. Tyto informace často ukládá váš webový prohlížeč nebo e-mailový program, takže je nemusíte zadávat pokaždé.
Biometrie lze také použít pro autentizaci. Například mnoho smartphony mít snímač otisků prstů, který vám umožní odemknout telefon jednoduchým klepnutím palcem nebo prstem. Některá zařízení mají sítnicové skenery, které vyžadují skenování očí, aby umožnily oprávněným osobám přístup do zabezpečených oblastí. Apple Face ID (představený u iPhone X) ověřuje uživatele pomocí rozpoznávání obličeje.
Dvoufaktorové autentizace
Autentizace je součástí každodenního života v digitální stáří. I když to pomáhá udržet vaše osobní informace v soukromí, není to spolehlivé. Pokud například někdo zná vaši e-mailovou adresu, může získat přístup k vašemu účtu pouhým uhádnutím hesla. Proto je důležité používat neobvyklá a těžko uhodnutelná hesla, zejména pro e-mailové účty. Je také vhodné použít dvoufaktorové ověřování, pokud je k dispozici, protože to poskytuje další kontrolu zabezpečení při přístupu k vašemu účtu.
Dvoufaktorové ověřování (také „2FA“) obvykle vyžaduje správné přihlášení a další ověřovací kontrolu. Pokud například povolíte 2FA pro svůj online bankovní účet, může být pro dokončení procesu přihlášení vyžadováno zadání dočasného kódu zaslaného na váš telefon nebo e-mailovou adresu. Tím je zajištěno, že pouze vy (nebo někdo, kdo má přístup k vašemu telefonnímu nebo e-mailovému účtu), budete mít přístup k vašemu účtu, a to i po zadání správných přihlašovacích údajů.
POZNÁMKA: V mnoha případech můžete při přihlašování na zabezpečený web zaškrtnout políčko „Pamatovat si mě“. Tím se uloží a sušenka na vašem zařízení (počítač, telefon, tablet atd.), což znamená, že je zařízení pro daný web důvěryhodné nebo dříve ověřené. Cookie vás může udržet přihlášeným přes více prohlížečů zasedání nebo může v budoucnu bránit potřebě dvoufaktorového ověřování.