Mediální komprese
Like komprese souborů, cílem komprese médií je zmenšit velikost souboru a ušetřit místo na disku. Komprese médií algoritmy jsou specifické pro určité typy média, jako je obrázek, zvuk a video soubory.
Nejoblíbenější obrazové formáty používají nějaký typ komprese. Mezi nejběžnější patří JPEG, Gif, a PNG. Komprese JPEG, která se běžně používá pro digitální fotografie, obsahuje a ztrátová kompresní algoritmus, který zprůměruje blízké barvy a odstraní barevné variace, které jsou pro lidské oko nepostřehnutelné. Komprese GIF snižuje barevnou paletu obrázku na 256 barev nebo méně, což poskytuje efektivní způsob, jak reprezentovat každou barvu v obrazu. Komprese PNG používá a bezztrátový kompresní algoritmus, který filtruje obrazová data a předpovídá pixel barvy založené na jiných blízkých pixelech. I když každý z těchto algoritmů pracuje různými způsoby, lze je všechny použít k podstatnému zmenšení velikosti souboru nekomprimovaného obrazu.
Několik běžných zvuků formáty souborů také použijte kompresi pro úsporu místa na disku. Populární zvukové formáty, například MP3 a M4A používají kompresní algoritmy, které odstraňují neslyšitelné frekvence a snižují dynamiku zvuku. Protože nekomprimované zvukové soubory, jako jsou soubory AIFF a WAVE, zabírají na disku hodně místa, jsou před jejich distribucí přes internet často komprimovány jako soubory MP3 nebo M4A. Tyto soubory mají obvykle přibližně jednu desetinu velikosti původních zvukových souborů a mají téměř stejnou kvalitu zvuku.
Většina video souborů je také komprimována. Populární formáty videa, například MPEG a DivX komprimují video pomocí konkrétního kodek. Každý kodek používá vlastní algoritmus, který z videa odstraňuje nadbytečné informace. Například pokud se pozadí videa na chvíli nezmění, kodek může zmenšit velikost souboru tím, že nebude překreslovat pozadí každého snímku. Video kodek může také obsahovat kompresi zvuku, aby se zmenšila velikost zvukové stopy. Protože kódovaná videa jsou při přehrávání dekódována, musí být k dispozici pro dekódování videa také kodek, který byl použit ke kódování videa. Chcete-li tedy na svém počítači přehrát komprimovaný videosoubor, svůj videopřehrávač software musí mít nainstalovaný příslušný kodek.
Související přípony souborů: . JPG, . Gif, . PNG, .MP3, .M4A, .MPG, .DIVX.