DNS
Zkratka pro „Domain Name System“. Názvy domén slouží jako zapamatovatelná jména pro doménu Webové stránky a další služby na internetu. Počítače však přistupují k internetovým zařízením podle jejich IP adres. DNS se překládá doménových jmen do IP adresy, což vám umožňuje přístup k internetovému umístění podle jeho názvu domény.
Díky DNS můžete navštívit a webová stránka zadáním názvu domény namísto adresy IP. Chcete-li například navštívit počítačový slovník Tech Lib, můžete jednoduše napsat „TechLib.com“ do pole adresní řádek namísto adresy IP (67.43.14.98). Také to zjednodušuje e-mail adresy, protože DNS překládá název domény (za symbolem „@“) na příslušnou adresu IP.
Abyste pochopili, jak DNS funguje, můžete si to představit jako kontakty aplikace na tvé smartphone. Když voláte příteli, jednoduše vyberete jeho jméno ze seznamu. Telefon ve skutečnosti danému člověku nevolá jménem, ale volá jeho telefonní číslo. DNS funguje stejně tak, že ke každému názvu domény přidruží jedinečnou adresu IP.
Na rozdíl od vašeho adresáře není překladová tabulka DNS uložena na jednom místě. Místo toho jsou data uložena na milionech servery okolo světa. Když je název domény registrován, musí mu být přiřazeny alespoň dva nameservery (kterou lze kdykoli upravit prostřednictvím registrátora doménových jmen). Adresy nameserveru ukazují na server, který má adresář doménových jmen a jejich přidružených IP adres. Když počítač přistupuje na web přes internet, vyhledá odpovídající jmenný server a získá správnou adresu IP pro web.
Protože překlad DNS vytváří při připojení k webům další režii, ISP Cache DNS záznamy a hostovat data lokálně. Jakmile je IP adresa názvu domény v mezipaměti, může ISP automaticky směrovat následné požadavky na příslušnou IP adresu. To funguje skvěle, dokud se adresa IP nezmění. V takovém případě může být požadavek odeslán na nesprávný server nebo server vůbec neodpoví. Proto jsou mezipaměti DNS pravidelně aktualizovány, obvykle někde mezi několika hodinami a několika dny.