ATX
Zkratka „Advanced Technology eXtended.“ ATX je a deska specifikace, která definuje fyzické rozměry desky, umístění konektoru, Vstup / výstup porty a podporovány zdroje. Byl představen společností Intel v roce 1995 a byl navržen tak, aby nahradil předchozí standard „AT“ pro stolní počítače. Od té doby bylo vyvinuto mnoho variant původního standardu ATX a některé se dodnes používají stolních počítačů.
Existuje několik odlišných rozdílů mezi ATX a AT form factor, který nahradil. Například ATX má I / O panel, který je dvakrát vyšší než AT panel a umožňuje flexibilitu rozhraní rozvržení. Také to má jiné procesor, paměť, a řídit I / O umístění. Tyto změny poskytují následující výhody:
- Méně kabelů
- Zvýšená spolehlivost
- Podpora moderních standardů I / O jako USB
- Podpora integrovaný grafika
- Větší rozšiřující sloty
- Snadnější upgrady procesoru a paměti
- Snížené náklady
Základní deska ATX v plné velikosti má šířku 12 palců a hloubku 9.6 palce (305 x 244 mm). Existuje také několik variant ATX, které mají mírně odlišné tvarové faktory. To zahrnuje následující:
- FlexATX - 9 × 7.5 mm (229 × 191 palce)
- MicroATX - 9.6 × 9.6 mm (244 × 244 palce)
- Mini ATX - 11.2 × 8.2 palce (284 × 208 mm)
- Rozšířená ATX (EATX) - 12 × 13 mm (305 × 330 palců)
- Pracovní stanice ATX (WTX) - 14 × 16.75 mm (356 × 425 palce)
Specifikace ATX definuje umístění montážních otvorů, což znamená, že ke standardnímu pouzdru ATX lze připojit jakoukoli standardní základní desku ATX. Menší desky (jako FlexATX, MicroATX a Mini ATX) mají několik stejných umístění montážních otvorů, takže je lze umístit také do standardního pouzdra ATX. Díky univerzální kompatibilitě desek a komponent ATX jsou oblíbené volbou pro fandy, kteří si staví vlastní počítače.