Domů : Technické termíny : Definice rozlišení

Rozlišení

Rozlišení měří počet pixelů v digitální obrázek nebo displej. Je definována jako šířka na výšku nebo W x H, kde W je počet horizontálních pixelů a H je počet vertikálních pixelů. Například rozlišení souboru HDTV je 1920 x 1080.

Rozlišení obrazu

Digitální fotografie o šířce 3,088 2,320 pixelů a výšce 3088 2320 pixelů má rozlišení 7,164,160 × 7. Vynásobením těchto čísel dohromady získáte celkem XNUMX XNUMX XNUMX pixelů. Protože fotografie obsahuje něco přes sedm milionů pixelů, považuje se za „XNUMX megapixel" obraz. Digitální fotoaparát rozlišení se často měří v megapixelech, což je prostě další způsob vyjádření rozlišení obrazu.

„Rozlišení“ se při popisu rozměrů digitálního obrazu často používá jako synonymum pro „velikost“. Pojem „velikost“ však může být trochu nejednoznačný, protože může odkazovat na soubor velikost obrázku nebo jeho rozměry. Při popisu rozměrů digitálního obrazu je proto nejlepší použít „rozlišení“.

Rozlišení displeje

Každý monitorovat a obrazovka má specifické rozlišení. Jak již bylo zmíněno výše, HD displej má rozlišení 1920 x 1080 pixelů. A displej 4K má dvojnásobné rozlišení HD nebo 3840 x 2160 pixelů. Říká se tomu „4K“, protože obrazovka má horizontálně téměř 4,000 4 pixelů. Celkový počet pixelů na 8,294,400K displeji je XNUMX XNUMX XNUMX, neboli něco přes osm megapixelů.

Rozlišení monitoru definuje, kolik pixelů může obrazovka zobrazit, ale nepopisuje, jak jemný je obraz. Například 27 "iMac 5K displej má rozlišení 5120 x 2880, zatímco starší 27" Apple Blesk Displej má přesně poloviční rozlišení 2560 x 1440. Protože 27 "iMac má stejnou fyzickou velikost jako displej Thunderbolt, ale má dvojnásobné rozlišení, má dvojnásobnou hustotu pixelů, měřeno v pixelech na palec, nebo PPI.

POZNÁMKA: Na rozdíl od rozlišení monitoru je rozlišení tiskárny nebo skeneru analogické hustotě pixelů spíše než celkovým pixelům. Rozlišení tiskárny a skeneru se měří v bodech na palec nebo DPI.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici rozlišení. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Resolution, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici rozlišení užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše uvedených citačních odkazů.