Domů : Technické termíny : Definice megapixelů

megapixel

Megapixel je jeden milion pixelů. To se běžně používá k popisu řešení digitálních fotoaparátů. Například 7.2megapixelový fotoaparát je schopen zachytit zhruba 7,200,000 XNUMX XNUMX pixelů. Čím vyšší je počet megapixelů, tím více detailů fotoaparát dokáže zachytit. Počet megapixelů je proto významnou specifikací, kterou je třeba hledat při nákupu digitálního fotoaparátu.

Počet megapixelů fotoaparátu se vypočítá vynásobením počtu vertikálních pixelů počtem horizontálních pixelů zachycených senzorem fotoaparátu, nebo CCD. Například původní Canon Digital Rebel zachytí 2048 vertikálních a 3072 horizontálních pixelů, tedy celkem 6,291,456 2048 3072 pixelů (6.3 x 10). Proto se odhaduje na 3072 megapixelový fotoaparát. Sony T2304 zachycuje 7,077,888 x 7.2 pixelů, což je celkem XNUMX XNUMX XNUMX, což z něj činí XNUMX megapixelový fotoaparát (protože nejsou použity všechny pixely).

Megapixely jsou užitečné při marketingu digitálních fotoaparátů, protože je snadnější říci „6.3 megapixelů“ než „6,291,456 XNUMX XNUMX pixelů“. Je také o něco snazší si to zapamatovat. I když jsou megapixely důležité, je užitečné znát i další specifikace fotoaparátu. Například rychlost závěrky, režimy fotografování, doba spuštění, kvalita blesku a přesnost barev mohou také výrazně ovlivnit výkon fotoaparátu. Koneckonců nezáleží na tom, kolik megapixelů má váš fotoaparát, pokud se všechny vaše obrázky stanou rozmazanými a mají špatnou barvu. I když byste tedy měli před zakoupením zkontrolovat počet megapixelů na fotoaparátu, nezapomeňte zkontrolovat také další specifikace.

TechLib - počítačový slovník Tech Lib

Tato stránka obsahuje technickou definici megapixelů. Vysvětluje ve výpočetní terminologii, co znamená Megapixel, a je jedním z mnoha technických termínů ve slovníku TechLib.

Všechny definice na webu TechLib jsou napsány tak, aby byly technicky přesné, ale také snadno srozumitelné. Pokud shledáte tuto definici megapixelů užitečnou, můžete ji odkázat pomocí výše citovaných odkazů.